sobota, 14 czerwca, 2025
LublinWiadomościZdrowie

Lublin w czołówce kardiologii – innowacyjna metoda leczenia arytmii już w USK Nr 4

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 w Lublinie jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce zastosował nowatorską technikę Varipulse do leczenia migotania przedsionków. Nowa metoda, wykorzystująca impulsy elektryczne zamiast klasycznego „wypalania” czy „wymrażania” tkanek, zwiększa bezpieczeństwo zabiegów i precyzję działania.

24 i 25 kwietnia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie zespół lekarzy kierowany przez dr. hab. Andrzeja Głowniaka, profesora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, jako jeden z pierwszych w Polsce wykonał zabiegi ablacji podłoża migotania przedsionków z wykorzystaniem nowej techniki Varipulse.

Migotanie przedsionków to jedno z najczęstszych zaburzeń rytmu serca. W Polsce problem ten może dotyczyć ponad miliona osób. Najskuteczniejszą metodą terapii jest ablacja – zabieg polegający na wybiórczym wyłączeniu aktywności obszarów mięśnia sercowego odpowiedzialnych za nieprawidłowe impulsy prowadzące do arytmii.

Do najnowocześniejszych metod ablacji stosowanych u pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 w Lublinie dołączyła właśnie technika Varipulse. Zabiegi wykonano u trzech mężczyzn w wieku 55, 62 i 77 lat.

Varipulse to system opracowany do przeprowadzania ablacji migotania przedsionków (AF) metodą pulsed field ablation (PFA) – czyli ablacji za pomocą impulsów elektrycznych o wysokim napięciu.

– Ta innowacyjna metoda, podobnie jak inne techniki stosowane w naszym ośrodku, wykorzystuje zjawisko elektroporacji polegające na bardzo bezpiecznym, selektywnym „wyłączaniu” obszarów serca w sposób nietermiczny, bez ich „wypalania” czy „wymrażania”. Nowością jest specjalny cewnik zaprojektowany od podstaw do współpracy z trójwymiarowym systemem elektroanatomicznym. Pozwala to na szybkie mapowanie i lokalizację obszarów odpowiedzialnych za arytmię, przy minimalnym lub całkowitym ograniczeniu użycia promieniowania rentgenowskiego – wyjaśnia prof. Andrzej Głowniak, Koordynator Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 w Lublinie.

Jak dodaje, zgodnie z wynikami największego dotąd międzynarodowego badania oceniającego zabiegi z wykorzystaniem elektroporacji, opublikowanego niedawno w prestiżowym czasopiśmie Nature Medicine (współautorami są również lekarze z Lublina), ryzyko powikłań przy tej metodzie jest istotnie niższe niż przy dotychczas stosowanych technikach.

Zabiegi z wykorzystaniem echokardiografii wewnątrzsercowej

Pierwsze zabiegi techniką Varipulse przeprowadzili kardiolodzy Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii USK Nr 4 w Lublinie: dr n. med. Adam Tarkowski, dr n. med. Aleksander Konopka, dr n. med. Sebastian Sawonik, lek. Katarzyna Wojewoda oraz prof. dr hab. n. med. Andrzej Głowniak.

Lubelski zespół wspierał dr hab. n. med. Jakub Baran, prof. CMKP, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie – uznany ekspert w zakresie zabiegów ablacji z wykorzystaniem echokardiografii wewnątrzsercowej.

To właśnie połączenie dwóch zaawansowanych metod obrazowania – trójwymiarowego systemu elektroanatomicznego oraz miniaturowej sondy ultrasonograficznej wprowadzanej bezpośrednio do serca – pozwala dziś przeprowadzić ablację u większości pacjentów całkowicie bez użycia promieni rentgenowskich.

– Połączenie techniki Varipulse z echokardiografią wewnątrzsercową znacząco poszerza możliwości terapeutyczne dla szerokiej grupy pacjentów kardiologicznych. Taka integracja zwiększa precyzję i bezpieczeństwo, co ma szczególne znaczenie u pacjentów wysokiego ryzyka – zaznacza prof. Jakub Baran.

– Bardzo cieszy mnie dołączenie do naszego „arsenału” kolejnej nowoczesnej metody walki z arytmią. Lekarze naszego zespołu regularnie szkolą się w czołowych ośrodkach europejskich, z którymi współpracujemy także naukowo. To wszystko przekłada się na coraz lepszy dostęp pacjentów z makroregionu lubelskiego i z innych części kraju do najnowszych technologii leczenia chorób serca – podsumowuje prof. Andrzej Głowniak.

fot. Łukasz Głaczkowski, prof. Andrzeja Głowniaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.