LublinWiadomości

Miasto przejmie od wojewody budynek dawnej przychodni MSWiA. Powstanie tam Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego

W budynku dawnej przychodni MSWiA przy ul. Spokojnej 3-5 powstanie nowoczesne Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego, które ma zintegrować w jednym miejscu wszystkie działania związane z bezpieczeństwem w mieście.

Uruchomienie Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego ma usprawnić wykonywanie zadań m.in. z zakresu ustawy o obronie Ojczyzny, ustawy o zarządzaniu kryzysowym oraz przygotowywanych uregulowań prawnych o ochronie ludności.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Od teraz paszport wyrobimy również w Świdniku

– Nowa jednostka będzie pełnić funkcję punktu monitorująco-koordynacyjnego i ośrodka łączności, scalającego w codziennej działalności służby ratownicze, komunalne i miejskie Lublina, które będą w stanie reagować w trybie natychmiastowym na wszelkiego rodzaju zagrożenia i zdarzenia – tłumaczy Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Z propozycją skoordynowania pracy w jednym miejscu Miasto chce zwrócić się również do Policji, Straży Pożarnej oraz Pogotowia.

W budynku przy ul. Spokojnej planuje się rozlokowanie m.in. sal operacyjnych i wizyjnych do pracy dyspozytorów i koordynatorów Centrum, lokalnego węzła informatycznego, serwerowni oraz pomieszczeń biurowych i socjalnych dla pracowników. W obrębie nieruchomości powstanie też zapasowe źródło zasilania awaryjnego – agregat prądotwórczy o dużej mocy.

Jak wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza, ulokowanie Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w budynku dawnej przychodni pozwoli na skoordynowanie pracy operatorów monitoringu zarówno miejskiego, jak i zarządzanie ruchem drogowym oraz stworzenie stanowisk operacyjnych dla funkcjonariuszy i pracowników: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego, ZDM, ZTM, MPWiK, ochrony środowiska, nadzoru ruchu MPK, nadzoru budowlanego, inspektora sanitarnego czy lekarza weterynarii.

Miasto przejmie od wojewody budynek dawnej przychodni MSWiA. Powstanie tam Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego
fot. Miasto Lublin

– Właściwa i efektywna realizacja zadań z obszaru bezpieczeństwa mieszkanek i mieszkańców oraz zarządzania kryzysowego wymaga odpowiedniej i nowoczesnej infrastruktury technicznej umożliwiającej prawidłowe realizowanie procesu i procedur. Podstawę stanowi odpowiedni obiekt znajdujący się w miejscu zapewniającym bezproblemowe podłączenie i działanie systemów zarządzania, monitoringu oraz łączności. Takie warunki spełnia teren i budynek przy ul. Spokojnej 3, stąd decyzja o przekazaniu nieruchomości na rzecz Miasta Lublin – mówił z kolei na dzisiejszej konferencji prasowej Krzysztof Komorski, Wojewoda Lubelski.

Pozyskanie przez Miasto nieruchomości wpisuje się w realizację projektu „System zarządzania bezpieczeństwem Miasta Lublin” współfinansowanego ze środków unijnych i planowanego do realizacji w latach 2024–2027. Zakłada on budowę cyfrowego systemu w zakresie współdziałania i koordynacji wszystkich służb i instytucji uczestniczących w zarządzaniu kryzysowym na terenie Lublina. Dodatkowo, w budynku przy ul. Spokojnej, będzie mógł powstać punkt miejskiego SOC (Security Operations Center), czyli część zespołu ds. bezpieczeństwa informacji, wspomagając w tej sferze również Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Startuje akcja społecznego sprzątania Lublina 

– Po przyjęciu przez Radę Miasta uchwały w sprawie darowizny na rzecz Gminy Lublin w postaci nieruchomości przy ul. Spokojnej, kolejnym krokiem będzie podpisanie aktu notarialnego. Następnie Miasto przystąpi do opracowywania koncepcji i dokumentacji projektowej dla Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego, co pozwoli na aplikowanie o środki zewnętrzne na realizację zadania – wyjaśnia Justyna Góźdź.

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia darowizny trafi na czwartkową (18 kwietnia) sesję Rady Miasta.

Co istotne, obiekt przy ul. Lipowej, nadal będzie wykorzystany na potrzeby bezpieczeństwa.

Jeden komentarz do “Miasto przejmie od wojewody budynek dawnej przychodni MSWiA. Powstanie tam Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *