Miejska spółka głównym operatorem Strefy Płatnego Parkowania. Co z systemem e-kontroli?
Od najbliższej soboty głównym operatorem Strefy Płatnego Parkowania będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie.
Od soboty, 11 maja, miejska spółka będzie zarządzać całym obszarem Strefy Płatnego Parkowania (SPP). Poza nowym operatorem zasady korzystania z SPP pozostają bez zmian. Kierowcy nadal będą mogli parkować w trzech podstrefach – A, B i C zgodnie z obowiązującym cennikiem. Ponadto skorzystają z dotychczasowej aplikacji do płatności za parkowanie – City Park App, a na przełomie maja i czerwca również z aplikacji SkyCash i mPay.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Strefa Płatnego Parkowania po nowemu. Pierwsze zmiany już w lutym
– Wszelkie informacje na temat funkcjonowania SPP w Lublinie można już znaleźć na stronie www.spp.lublin.pl. Do dyspozycji kierowców jest dostępne również biuro przy ul. Lubartowskiej 72A – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.
Jak tłumaczy Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju: – „Powierzenie prowadzenia SPP w całości MPK Lublin pozwoli na pozostawianie dochodów z tego tytułu w strukturze finansów miasta”.
Wszystkie wcześniej zapowiadane nowości, typu e-kontrole, nowe parkomaty, nowe aplikacje do płatności oraz zakup abonamentów parkingowych poprzez e-sklep, mają wejść w życie po rozstrzygnięciu przetargu prowadzonego obecnie przez MPK.
– Aktualnie jesteśmy w trakcie rozstrzygania postępowania przetargowego na dostawę w formie dzierżawy parkomatów oraz systemu do obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Wyłoniona firma będzie wymieniać urządzenia do obsługi płatności sukcesywnie, maksymalnie do 10 sierpnia. Wykonawca przygotuje też nową stronę internetową z funkcją e-sklepu, gdzie kierowcy będą mogli kupić abonamenty parkingowe. Ta funkcja zostanie wdrożona najpóźniej do 10 listopada – mówi Tomasz Fulara, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie.
8-letnia umowa z miejską spółką zakłada, że kontrolę uiszczania opłat za parkowanie w SPP będą prowadzić kontrolerzy. Sukcesywnie ma też następować wdrażanie e-kontroli z wykorzystaniem systemu skanowania tablic rejestracyjnych.
– System e-kontroli zostanie wdrożony najpóźniej do 10 listopada. Wówczas przewidziano do kontroli 6 kontrolerów oraz dwa pojazdy, na których zostaną zainstalowane systemy do e-kontroli. Samochody zostaną zakupione przez MPK Lublin w ramach nowego postępowania przetargowego – wyjaśnia Tomasz Fulara.
Pojazdy wykorzystywane do e-kontroli będą skanować numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPP, a system zweryfikuje, czy za dany pojazd została wniesiona opłata za postój. Za nieopłacony postój pojazdu w SPP wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej mają być wysyłane do kierowców pocztą. Oprócz zeskanowania tablicy rejestracyjnej powstanie też dokumentacja fotograficzna wraz ze współrzędnymi GPS, dzięki którym dokładnie będzie wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdował się weryfikowany samochód.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyleją asfalt na ul. Stary Gaj
Lubelskie MPK już wcześniej obsługiwało SPP. W latach 2012-2016 współpracowało w tym zakresie ze spółką City Parking Group, a potem do końca marca 2020 r., jako podwykonawca. Od czerwca 2021 r. spółka zarządzała z kolei podstrefą D.
Wynagrodzenie dla miejskiej spółki wyniesie 34 proc. prowizji od wartości przychodów z opłat parkingowych.
W Strefie Płatnego Parkowania dostępnych jest ponad 2,7 tys. miejsc postojowych, a uiszczenie opłaty możliwe jest w 175 parkomatach. Wpływy z SPP za 2023 rok wyniosły ponad 13 mln zł.
Pingback: W Lublinie powstaną kolejne kilometry dróg rowerowych. Miasto szuka projektantów
Pingback: W Polsce rusza pilotaż płacenia za zakupy za pomocą spojrzenia
Pingback: Miasto chce rozmawiać o miejskiej mobilności. Ruszyły konsultacje społeczne
Pingback: Drogi i transport w Lublinie pod wspólnym szyldem