Miejskie ogrody społeczne. Konsultacje w toku
Jeszcze przez tydzień, do 21 kwietnia, zgłaszać można uwagi i propozycje dotyczące tworzącego się w Lublinie systemu miejskich ogrodów społecznych. Osoby zainteresowane mogą wypowiedzieć się poprzez email wysłany na adres [email protected].
Urząd Miasta Lublin liczy na opinie mieszkanek i mieszkańców w kwestiach dotyczących schematu, w jakim uruchomić należy ogrody społeczne, oczekiwanego wsparcia ze strony władz miasta, liczebności grupy lokalnej odpowiadającej za ogród oraz treści jego regulaminu. Na wtorek, 16 kwietnia, na godz. 13:00, zaplanowano także otwarte spotkanie online z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie – jednostką dysponującą doświadczeniem w zakresie organizacji i zarządzania systemem ogrodów miejskich.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Ogrody społeczne – światowy trend nareszcie w Lublinie
Miejskie ogrody społeczne z sukcesem funkcjonują w wielu miastach całego świata. Na terenie zlokalizowanego w paryskiej dzielnicy Temple ogrodu o powierzchni 120 m2 japońskie miniorgody prowadzi społeczność japońska, a dwie z dziesięciu parceli oddano do użytkowania szkołom i przedszkolom. Poza uprawą roślin, miejsce spełnia rolę m.in. sceny dla lokalnych artystów.
Ogród Basile-Patenaude w kanadyjskim Montrealu działa od lat 80. Około stu rodzin wspólnie uprawia tam ekologiczne warzywa i owoce, prowadzi pasiekę, a nawet, w ramach mini-farmy, hoduje zwierzęta.
Na osiedlu domków fińskich na warszawskim Jazdowie funkcjonuje ogród społeczny Motyka i Słońce, gdzie dwa razy w tygodniu wspólnie pracuje grupa około czterdziestu ogrodników. Obowiązuje składka członkowska, której wpłata pozwala na korzystanie z wyhodowanych w ogrodzie warzyw oraz ziół.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejne rabaty deszczowe w Lublinie, tym razem przy ul. Obrońców Pokoju
Link do spotkania z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie znaleźć można na stronie lubelskiego Urzędu Miasta.
fot. facebook – Motyka i Słońce