niedziela, 8 września, 2024
LublinWiadomości

Mural o mocy 300 drzew w lubelskiej dzielnicy Tatary

Nowy, największy w mieście mural antysmogowy można już oglądać na lubelskich Tatarach. Malowidło „Kopalnia blisko natury” zostało w całości sfinansowane przez LW Bogdanka S.A. w ramach obchodów 40-lecia wydobycia węgla w Bogdance.

Umieszczony na elewacji budynku przy ulicy Montażowej mural o powierzchni 400 m2 przedstawia krajobraz Lubelskiego Zagłębia Węglowego – zarówno infrastrukturę kopalni, jak i otaczającą je przyrodę.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Największe dekoracje świąteczne w regionie (zdjęcia)

Artur Wasilewski, z-ca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych LW Bogdanka, podkreśla: – „Umiejscowienie pracy „Kopalnia blisko natury” na elewacji budynku, którą można już oglądać od strony ul. Mełgiewskiej, ma symboliczne znaczenie. Będzie ona widoczna przy wyjeździe z Lublina w stronę Łęcznej i Bogdanki. Mural nawiązuje do Spółki i jej wartości, takich jak poszanowanie środowiska czy troska o otoczenie. Elementy graficzne muralu odnoszą się też do naszych działań społecznych w regionie w ostatnich czterech dekadach, stając się symbolem kopalni, czyli jednego z największych pracodawców na Lubelszczyźnie.

Za projekt pracy odpowiedzialna była malarka Ewa Podlodowska, a jego realizację powierzono grupie 8 artystów z lubelskiej firmy LUBLOV.

Mural antysmogowy to nowa forma sztuki ulicznej, która nie tylko dekoruje, ale również poprawia jakość życia w danej lokalizacji. Do jego wykonania wykorzystywane są specjalistyczne farby, których składnik – dwutlenek tytanu – wykazuje właściwości fotokatalityczne. Ich działanie polega na wywoływaniu reakcji fotokatalizy: pod wypływem światła, w obecności tlenu i wody, dokonuje się neutralizacja zanieczyszczeń, toksyn i drobnoustrojów obecnych w powietrzu. W praktyce oznacza to, że mural unieszkodliwia tlenki azotu wydobywające się z samochodowych rur wydechowych, zapobiega rozwojowi pleśni i bakterii oraz redukuje nieprzyjemne zapachy. Szacuje się, że jego zdolność absorpcji szkodliwych substancji jest równa mocy 300 drzew.

mural antysmogowy

3 komentarze do “Mural o mocy 300 drzew w lubelskiej dzielnicy Tatary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *