Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali maszynę, która da „drugie życie” odpadom
Zespół naukowców z Politechniki Lubelskiej skonstruował maszynę umożliwiającą wytwarzanie produktów z odpadów polimerowych pochodzących z recyklingu. Kostka brukowa, spowalniacze uliczne, czy oparcia ławek to tylko przykłady tego co potrafi zrobić nowy wynalazek.
Naukowcy z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej osiągnęli znaczący postęp w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ich wynalazek, stworzony przez prof. Tomasza Klepkę, mgr inż. Filipa Longwica i mgr inż. Łukasza Garbacza, umożliwia tworzenie nowych materiałów z odpadów polimerowych.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Światowy lider branży IT wesprze lubelskie szkoły
Zastosowanie w procesie recyklingu piasku, pyłu budowlanego, czy rozdrobnionych części roślin pozwala na otrzymanie produktów o wytrzymałości i elastyczności przewyższającej tradycyjne tworzywa. Dzięki innowacyjnej technologii, materiały te mogą posiadać właściwości porównywalne z betonem, gumą czy twardym drewnem.
Prof. Klepka podkreśla, że nowa technologia i konstrukcja układu uplastyczniająco-mieszającego znacząco przewyższają dotychczasowe rozwiązania. Maszyna pozwala na dodanie nawet do 70% napełniaczy. To stanowi krok milowy w porównaniu do limitu wynoszącego 20% w wytłaczarkach obecnie dostępnych na rynku. Z kolei unikalna konstrukcja umożliwia szybką wymianę ślimaka i cylindra, co jest kluczowe przy wprowadzaniu różnych mieszanek.

Mgr inż. Filip Longwic wyjaśnia, że proces wytłaczania w nowej maszynie obejmuje wprowadzenie materiału do podgrzewanego cylindra, gdzie ulega uplastycznieniu, a następnie formowaniu w prasie hydraulicznej lub na ruchomym stole. Dzięki temu możliwe jest tworzenie różnorodnych produktów, jak kostka brukowa, spowalniacze uliczne, bariery energochłonne, czy elementy galanterii ogrodowej, jak np. oparcia ławek.
Naukowcy chcą zainteresować swoim wynalazkiem przemysł. Celem jest również współpraca nad bardziej efektywnym wykorzystaniem odpadów.
Prof. Klepka podkreśla elastyczność maszyny, która obsługuje od 0,5 do 1 kg tworzywa, co jest atrakcyjną opcją dla przedsiębiorców chcących eksperymentować z nowymi materiałami.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Projekt MATCH połączył studentów UMCS i WSPA z gigantem telekomunikacyjnym
– Typowe maszyny produkcyjne, np. wytłaczarki, wymagają wprowadzenia do leja zasypowego dużego wsadu materiałowego o znacznej objętości i masie około 300 kg – zaznacza prof. Tomasz Klepka. I dodaje: – Minimalna ilość tworzywa, pozwala na elastyczne dostosowanie się do różnych potrzeb klientów i wykonywanie mieszanek z różnorodnymi dodatkami. Ponadto w naszym laboratorium jesteśmy w stanie wykonać dużą liczbę badań właściwości mechanicznych lub cech fizykochemicznych gotowych wyrobów. Dzięki temu nasza oferta jest atrakcyjną opcją dla wielu przedsiębiorców – przekonuje.
Wynalazek z Lublina został uhonorowany złotym medalem oraz trzema nagrodami specjalnymi podczas wystawy INOVA Croatia 2023, w tym od Fundacji Wyrobów Wysoce Innowacyjnych z Arabii Saudyjskiej, Forum Wynalazców Rumunii oraz od naukowców z Norton University Kambodża.
Budowa nowej maszyny została sfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach projektu „Nauka dla Społeczeństwa”.

Pingback: Lubelscy naukowcy prześwietlą oscypka
Pingback: Młodzi naukowcy z Politechniki Lubelskiej laureatami konkursu Narodowego Centrum Nauki
Pingback: Otwarte warsztaty z druku żywicznego 3D na Politechnice Lubelskiej
Pingback: Studenci Politechniki Lubelskiej eksperymentowali z drukarką 3D i żywicą (foto)
Pingback: Nowoczesny sprzęt na wyposażeniu Politechniki Lubelskiej. Uczelnia dostała go za symboliczną złotówkę
Pingback: Lubelscy naukowcy skanują w 3D… szaty liturgiczne
Pingback: Politechnika Lubelska z rekordową liczbą patentów na wynalazki
Pingback: IPITEX 2024. Lubelskie wynalazki nagrodzone na targach w Tajlandii
Pingback: Politechnika Lubelska stawia na komercjalizację wynalazków
Pingback: Jazda windą będzie odtąd bardziej komfortowa. Lubelscy naukowcy opatentowali wyjątkowe urządzenie
Pingback: Jak po patenty to tylko na Politechnikę Lubelską