EdukacjaLublinWiadomości

Od kosmosu po sztuczną inteligencję. Staruje Lubelski Festiwal Nauki

Jest jedno miasto, które we wrześniu zamieni się w autentyczną stolicę wiedzy, tak chodzi o Lublin. Od 18 do 24 września, po raz dziewiętnasty w naszym mieście odbędzie się Lubelski Festiwal Nauki. Na uczestników czeka bogata oferta – od debat o sztucznej inteligencji po wyjątkowe spojrzenie w kosmos w Roku Mikołaja Kopernika.

Nie sposób przejść obojętnie obok tego, co w Lublinie szykują organizatorzy Lubelskiego Festiwalu Nauki. Właśnie ogłosili oni tematykę oraz szczegóły tegorocznej odsłony pod hasłem „Nauka dla przyszłości”. Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, podkreśla, że miasto, będące w tym roku Europejską Stolicą Młodzieży, stawia na młodsze pokolenie. W programie znalazły się więc inicjatywy skierowane do młodzieży jak warsztaty przedsiębiorczości, czy praktyczne lekcje programowania.

Ale to nie wszystko. Program festiwalu jest na tyle różnorodny, że każdy znajdzie coś dla siebie – niezależnie od wieku. Będą prezentacje dotyczące zaawansowanych technologii, jak i rozmowy o najnowszych odkryciach naukowych. Wydarzenie zyskuje na rozmachu z każdym rokiem i na pewno znowu zaskoczy swoich bywalców.

Niezwykle atrakcyjnym elementem festiwalu jest Lubelski Piknik Naukowy, który odbędzie się 23 września na Targach Lublin. Każdy z uczestników będzie miał okazję zapoznać się z szeroką gamą inicjatyw naukowych. Co więcej, wszyscy współorganizatorzy wydarzenia będą mieli tam swoje stoiska.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, co będzie kluczowym momentem tego wydarzenia, odpowiedź brzmi: wiele ich będzie! Jednym z nich będzie na pewno specjalna prelekcja „Spojrzenie w kosmos”, poświęcona nie tylko wielkiemu polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi, ale i ogólnie zagadnieniom związanym z kosmosem i rozwoju technologii umożliwiających jego eksplorację.

Nie zabraknie również czasu na refleksje o roli technologii w naszym życiu. W piątek, 22 września, odbędzie się dyskusja ekspertów na temat „Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?”. Dodatkowo, zaproszeni naukowcy z Irlandii podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat pozytywnej cyberpsychologii. Z kolei lubelska młodzież będzie mogła wziąć udział w warsztatach: „Kreatywny Twórca Przyszłości. Być sprytniejszym od chatbota”.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Miasto zaprasza młodych i ambitnych. Rusza jesienna edycja programu Lublin Skills Up!

Festiwal Nauki współorganizuje pięć lubelskich uczelni: Katolicki Uniwersytet Lubelski (główny organizator tegorocznej edycji), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Miasto Lublin.

To wydarzenie to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników nauki, ale również dla tych, którzy chcą zrozumieć świat, w którym żyjemy, a być może nawet go zmienić.

XIX Lubelski Festiwal Nauki. Program ramowy:

– 18 września – uroczysta inauguracja LFN, Sala Operowa, Centrum Spotkania Kultur;

– 18-22 września – prezentacje i wydarzenia na uczelniach lubelskich i w instytucjach współtworzących LFN;

– 23 września – Lubelski Piknik Naukowy, Targi Lublin;

– 24 września – uroczyste zakończenie LFN, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Miejski program wydarzeń:

– Spotkania w Ratuszu dla dzieci i młodzieży;

– Spacer „Lublin, jego skarby i atrakcje” realizowany przez Fundację Działań Edukacyjnych KreAdukacja;

– „Wycieczki Akademickie” / przejazdy Gutkiem;

– Poznaj Gospodarczy Lublin / przejazdy autobusem;

– Budowanie rozpoznawalności za pomocą social media / Obudź w sobie potencjał! – warsztaty w ramach Lublin Skills Up!;

– Programowanie robotów – warsztaty (Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki oraz Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego);

– Programowanie systemu alarmowego i kontroli dostępu / Współczesne elektryczne układy napędowe / Zastosowanie drukarek 3D w praktyce – warsztaty (Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego);

– W świecie komórek – doświadczenia chemiczne / W świecie komórek – warsztaty z mikroskopii optycznej – projekty II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie festiwal.lublin.pl. Zapisy na poszczególne propozycje odbywają się poprzez specjalny formularz rejestracyjny dostępny online.

XIX Lubelski Festiwal Nauki
fot. materiały organizatora

2 komentarze do “Od kosmosu po sztuczną inteligencję. Staruje Lubelski Festiwal Nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *