piątek, 18 października, 2024
KulturaLublinWiadomości

Ogłoszono daty czołowych letnich imprez kulturalnych. Zapiszcie w kalendarzu!

Lublin latem nie wchodzi w sezon ogórkowy – wręcz przeciwnie! Od czerwca do sierpnia dzieją się rzeczy, które corocznie ściągają do miasta setki turystów. Właśnie ogłoszono ich daty na 2024 rok!

1/2 czerwca – Noc Kultury

Święto instalacji świetlnych, projekcji i spektakli mających miejsce tak we wnętrzach galerii, muzeów i sal koncertowych, jak i na ulicach, placach i w bramach lubelskiej Starówki.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Girls Just Wanna Have Sound vol.2 w Bałaganie

Każda edycja przynosi wielość atrakcji, co roku innych, co roku zaskakujących. W 2022 r. Noc Kultury odbyła się pod hasłem Sztuki Stosowanej, rok później tematem przewodnim wydarzenia był świat przyrody. Co organizatorzy przewidzieli na ten rok? Przekonamy się wiosną.

27-30 czerwca – Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Hasłem przewodnim i wyróżnikiem festiwalu jest różnorodność: wykonawców, brzmień i wpływów kulturowych. Na festiwalowej scenie zobaczyć można zarówno gwiazdy światowej sceny alternatywnej, jak i muzyczne odkrycia, dla których wspólnym mianownikiem jest tworzenie na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych.

Do udziału corocznie zapraszani są artyści z krajów należących do szeroko pojmowanego Wschodu: m.in. z Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzji. Na program festiwalu, poza koncertami, składają się także wystawy, pokazy filmowe, warsztaty i zajęcia skierowane do dzieci.

25-28 lipca – Carnaval Sztukmistrzów

Festiwal, za sprawą którego Lublin na kilka dni zmienia się w światową stolicę sztuki cyrkowej. Wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, karnawał w środku lata, szalona mieszanka teatru, akrobatyki, klaunady i rozmaitych innych pokazów w wykonaniu zespołów z najwyższej półki światowej oraz ulicznych artystów.

Dodatkowo podczas Carnavalu odbywa się Urban Highline – festiwal współczesnych linoskoczków chodzących po taśmach rozciągniętych pomiędzy kamienicami Starego Miasta.

23-25 sierpnia – Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Największy w Polsce festiwal kultury ludowej, okazja do jej doświadczenia w wielu wymiarach: od tradycyjnego rękodzieła, przez taniec i muzykę, aż po kuchnię. Idea wydarzenia odwołuje się do jarmarków, które odbywały się w Lublinie – mieście na szlaku handlowym między Wschodem a Zachodem – w czasach średniowiecznych i gromadziły kupców z całego kraju oraz spoza jego granic. Współcześnie wielu festiwalowych wystawców kultywuje tradycje wpisane na Krajowe Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

fot. facebook