sobota, 21 września, 2024
LublinWiadomościZdrowie

Pacjenci USK nr 4 korzystają z nowej metody leczenia tętniaków mózgu

Już 20 pacjentów Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej USK Nr 4 w Lublinie skorzystało z nowej metody leczenia tętniaków wewnątrzczaszkowych. Oferowany przez szpital system WEB Embolization zapewnia chorym dużo większe bezpieczeństwo, a samo leczenie odbywa się bez chirurgicznego otwarcia czaszki.

Metoda WEB Embolization ma szczególne zastosowanie w leczeniu trudnych tętniaków wewnątrzczaszkowych. Samo leczenie nie wymaga dłuższej rekonwalescencji bądź rehabilitacji, bo odbywa się bez chirurgicznego otwarcia czaszki.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Rusza budowa Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Lublinie

– Najczęściej potrzebne jest jedynie ok. dwumilimetrowe nacięcie w okolicy prawego nadgarstka. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, w warunkach specjalnie przygotowanej do niego pracowni. Sama procedura trwa zwykle do dwóch godzin – tłumaczy lek. Tomasz Roman, radiolog zabiegowy z Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii, który przeprowadza zabiegi nową metodą od początku jej wdrożenia w USK Nr 4 w Lublinie.

Nowa metoda leczenia stosowana jest w momencie, gdy tętniak ma nietypowy kształt, np. stożka.

– System w odróżnieniu od klasycznej embolizacji pomaga zabezpieczyć strefę wejścia do tętniaka, umożliwiając następnie wyłączenie go z krążenia i rekonstrukcję naczynia macierzystego. Jeszcze do niedawna nie dysponowaliśmy tą technologią, z tego względu część pacjentów, u których występowała nietypowa morfologia tętniaka, była dyskwalifikowana do zabiegu przeznaczyniowego. Wprowadzenie nowych technik umożliwia oferowanie im usług endowaskularnych, charakteryzujących się mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań i szybszą hospitalizacją – dodaje lek. Tomasz Roman.

Pacjenci USK nr 4 korzystają z nowej metody leczenia tętniaków mózgu

Pacjentów do zabiegu kwalifikują wspólnie radiolodzy zabiegowi i neurochirurdzy. Do Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej USK Nr 4 w Lublinie trafiają osoby z całego województwa, a także z różnych części kraju. Z racji wysokospecjalistycznego charakteru ośrodka są to często pacjenci z najtrudniejszą do leczenia postacią tętniaka – także w trakcie jego pęknięcia i wylewu krwi do mózgu.

Do tej pory z nowej metody leczenia skorzystało już 20 pacjentów, w tym 73-letnia pani Halina z Lublina, która przeszła zabiegi embolizacji trzech tętniaków przeprowadzone w USK Nr 4 w Lublinie. Ostatni z nich został wykonany właśnie z użyciem systemu WEB Embolization.

– Miałam migrenowe bóle głowy. Pewnego dnia po prostu zemdlałam i zostałam przewieziona do jednego z lubelskich szpitali. Miałam rozstrój żołądka i początkowo lekarze podejrzewali poważne zatrucie. Nie było żadnych typowych oznak wylewu krwi do mózgu, a właśnie on miał miejsce. Prawdziwą przyczynę omdlenia wskazało dopiero badanie za pomocą tomografii komputerowej. Zostałam przewieziona do szpitala przy ul. Jaczewskiego, gdzie wykonano zabieg embolizacji w trybie pilnym – mówi pani Halina.

– Żona była w strasznym stanie, lekarze nie mogli ze mną rozmawiać o rokowaniach, bo pół mózgu było zalane krwią, z żoną urwał się kontakt, sytuacja była krytyczna. Byliśmy różnych myśli. Na szczęście zabieg się udał i po wyjściu ze szpitala małżonka stopniowo dochodziła do siebie. Okazało się, że wówczas przeprowadzono embolizację dwóch tętniaków, w tym pękniętego, a także stwierdzono obecność kolejnych. Za pierwszym razem pobyt małżonki w szpitalach trwał ponad 2,5 miesiąca. Niewiele pamięta z tego okresu. Po ponad siedmiu miesiącach od pierwszego zabiegu w szpitalu przy ul. Jaczewskiego wykonano planowy zabieg embolizacji trzeciego tętniaka nowym systemem. Małżonka wróciła do domu trzy dni po zabiegu – mówi pani mąż pani Haliny, pan Krzysztof.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelski szpital czołową europejską placówką leczenia SMA

Rocznie w Klinicznym Oddziale Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej leczonych jest ok. 400 pacjentów z tętniakami mózgu. Wśród nich są osoby z nietypową morfologią tętniaka, dla których, jak podkreślają lekarze, pojawienie się nowych technologii otwiera możliwość bezpieczniejszego leczenia.

– WEB Embolization System to urządzenie zastępujące standardową technikę leczenia przy użyciu spiral embolizacyjnych, podobnie blokujących napływ krwi i wystąpienie krwawienia. Z takiego leczenia skorzystało 20 osób, w tym chorzy, którym ze względu na duże ryzyko odmówiono leczenia w innych ośrodkach – podkreśla prof. dr hab. n. med. Radosław Rola, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej USK Nr 4 w Lublinie.

W USK Nr 4 w Lublinie od roku zabiegi z użyciem WEB Embolization System wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ. Okres oczekiwania wynosi zwykle ok. 3 tygodnie, a okres hospitalizacji to ok. 2-3 dni.

fot. USK Nr 4

3 komentarze do “Pacjenci USK nr 4 korzystają z nowej metody leczenia tętniaków mózgu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *