niedziela, 6 października, 2024
EdukacjaLublinWiadomości

Politechnika Lubelska zainaugurowała nowy rok akademicki (zdjęcia)

– Dążymy do doskonałości we wszystkich obszarach naszej działalności: naukowej, dydaktycznej i w zakresie komercjalizacji wyników badań – podkreślał rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater, podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego. – Przygotowujemy się do kolejnej ewaluacji naszej działalności badawczej i wierzę, że nasz wynik będzie jeszcze lepszy. Służy temu strategia „Politechnika Lubelska – Doskonała Naukowo” – dodał.

Zwracając się bezpośrednio do nowych studentów, rektor powitał ich słowami:

– Witam Was w murach Politechniki Lubelskiej! Wykorzystajcie w pełni czas tutaj spędzony, zarówno na naukę, jak i na odpoczynek. Bo choć teraz zaczyna się czas pracy, nie zapominajcie, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkiem a relaksem.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Związek Uczelni Lubelskich zainaugurował nowy rok akademicki. Zobacz zdjęcia

Na Politechnice Lubelskiej rok akademicki 2024/2025 rozpoczęło ponad 7 tysięcy studentów, w tym blisko 1700 osób przyjętych na I rok studiów. Podczas inauguracji ich przedstawiciele złożyli ślubowanie, oficjalnie stając się częścią społeczności akademickiej.

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego było też okazją do uhonorowania pracowników uczelni. Wręczono odznaczenia państwowe i resortowe, w tym Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Medale Srebrne i Brązowe za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej, medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Wynalazczości”.

To już tradycja, że tego dnia przyznawany jest też tytuł „Wybitnego Absolwenta Politechniki Lubelskiej”. Tym razem laureatką została inż. Alicja Pysz-Szporko, absolwentka Wydziału Budownictwa, która prowadzi firmę specjalizującą się w projektowaniu i wykonawstwie kompaktowych węzłów cieplnych na terenie Lubelszczyzny.

– Ten tytuł to zwieńczenie mojej pracy zawodowej. Pracuję od 1984 roku, a firmę prowadzę od 30 lat – podkreślała. – Czas spędzony na Politechnice Lubelskiej wspominam bardzo miło. Moim kierunkiem były instalacje sanitarne. Razem ze mną studiowało wiele dziewcząt. Miałyśmy bardzo zgraną grupę. Pomagaliśmy sobie nawzajem. To był dobry i wartościowy czas.

Sześcioro studentów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki nauki na trzecim roku, otrzymało jednorazowe stypendia ufundowane przez Towarzystwo Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Lubelskiej. Jedną z wyróżnionych była Karolina Konieczna, studentka 4 roku edukacji techniczno-informatycznej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasto wybuduje nowe orliki, kolejne przejdą modernizację

– Jest to kierunek multidyscyplinarny. Mam zajęcia pedagogiczne, informatyczne i techniczne. Idealnie się w tym odnajduję. Miałam duży wybór uczelni. Politechnikę wybrałam ze względu na możliwości rozwoju. Najważniejsze było to, że nie muszę się decydować na jedną dziedzinę i mogę spróbować swoich sił w kilku – opowiadała: – Jak to jest być najlepszym? Każdy z nas jest najlepszy! Podczas sesji zdarza mi się zarwać nockę, bo pracuję wtedy ciężej, ale ważne jest też dla mnie życie studenckie.

Wykład inauguracyjny „Od jądra atomowego do komputerów kwantowych – krótka historia odkryć naukowych XX i XXI wieku” wygłosił dr Tomasz Pikula z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *