LublinWiadomościZdrowie

Rozpoczynają się Lubelskie Dni Zdrowia Psychicznego

Lubelskie Dni Zdrowia Psychicznego wystartują z hukiem 10 października wraz z wielotematyczną konferencją. Spotkanie, pod szyldem „Lubelskie Forum Psychiatrii Środowiskowej. Psychiatria oparta na wartościach”, to kluczowy komponent miejskiego projektu „Zdrowie psychiczne – ku samodzielności i niezależności”.

Rozwój i promocja zdrowia psychicznego stają się kluczowym obszarem polityki zdrowotnej miasta. W kontekście rosnącej liczby osób borykających się z problemami natury psychicznej, w Lublinie powstała wyjątkowa inicjatywa.

Pierwsze wydarzenie w ramach Lubelskich Dni Zdrowia Psychicznego, czyli konferencja pn. „Lubelskie Forum Psychiatrii Środowiskowej. Psychiatria oparta na wartościach,” rozpocznie się już 10 października, we wtorek, o godzinie 10:00 w Hotelu Ibis Styles Lublin Stare Miasto.

– W obliczu wciąż nasilających się kryzysów psychicznych, szczególnie wśród młodych, niezwykle ważne jest zapewnienie profesjonalnego systemu wsparcia dla osób ich doświadczających oraz ich rodzin – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin w sprawach społecznych.

Agenda spotkania jest różnorodna: od dyskusji na temat form wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, przez analizę współpracy pomiędzy sektorami zdrowia i pomocy społecznej, aż do omówienia funkcjonowania ośrodków zdrowia psychicznego w Polsce.

Wydarzenie zgromadzi zarówno specjalistów w dziedzinie psychiatrii, jak i tych, którzy na co dzień mają do czynienia z kwestiami zdrowia psychicznego, m.in. profesjonalistów z doświadczeniem w obszarze pomocy społecznej oraz pracy terapeutycznej, a także osoby dotknięte kryzysem psychicznym oraz ich rodziny.

Konferencji towarzyszyć będzie także ekspozycja dzieł Aleksandra Dmowskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wydarzenie to jest kolejnym etapem miejskiego projektu „Zdrowie psychiczne – ku samodzielności i niezależności …”, który ma na celu nie tylko edukację, ale i konkretne działania pomocowe. Jednym z już zrealizowanych działań są warsztaty dla rodzin osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Zajęcia te pomogły uczestnikom nabyć praktyczną wiedzę o tym, jak skutecznie radzić sobie z problemami zdrowia psychicznego w domu.

Projekt zyskał dodatkowe środki z budżetu państwa w ramach Programu „Od zależności ku samodzielności” – edycja 2023 i nie ogranicza się tylko do konferencji. Planowane są kolejne warsztaty i wykłady, a nawet wieczór poezji, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory, autorstwa osób dotkniętych problemami psychicznymi. Lubelskie Dni Zdrowia Psychicznego potrwają aż do 26 października, tworząc platformę dla szerokiej debaty i wymiany doświadczeń w tej niezwykle istotnej społecznie kwestii.

>>> CZYTAJ TAKŻE: WOMP w Lublinie podsumowuje sukcesy w walce z rakiem skóry i modernizuje swoją infrastrukturę

Warto również podkreślić, że miasto nie zapomina o młodzieży, uruchamiając równolegle projekt „Bliżej siebie”, który koncentruje się na profilaktyce i edukacji wśród młodzieży szkolnej i jest realizowany w pierwszych klasach pięciu lubelskich szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest popularyzowanie wśród młodych osób wiedzy o zdrowiu psychicznym oraz rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki samobójstw. W ramach inicjatywy zaplanowano warsztaty i wykłady dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

fot. materiały prasowe

Jeden komentarz do “Rozpoczynają się Lubelskie Dni Zdrowia Psychicznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *