LublinWiadomości

Dni Seniora startują w Lublinie. To już XI edycja

W dniach od 12 do 16 czerwca br. w Lublinie odbędzie się XI edycja Lubelskich Dni Seniora, a na uczestników tego wyjątkowego cyklu wydarzeń czekać będzie niemal 280 różnorodnych atrakcji. Program tegorocznych Dni Seniora obejmuje koncerty, wystawy, zajęcia sportowe oraz szeroką ofertę bezpłatnych badań i konsultacji medycznych.

Uroczysta inauguracja Lubelskich Dni Seniora rozpocznie się w poniedziałek, 12 czerwca, o godzinie 12:00 przed Ratuszem, gdzie odbędzie się symboliczne przekazanie klucza do bram miasta. W tym dniu organizatorzy zapraszają na wycieczki oraz popołudniowy koncert piosenek Seweryna Krajewskiego w wykonaniu zespołu Ambitus w Filharmonii Lubelskiej.

– Odbywające się już od 2012 roku Lubelskie Dni Seniora to największe święto dojrzałej społeczności naszego miasta. W związku z tym, że obecny rok Europejskiej Stolicy Młodzieży ma szczególny charakter, podczas tegorocznej edycji nie zabraknie akcentów międzypokoleniowych, angażujących zarówno seniorów, jak i młodych mieszkańców. We współpracy z szerokim otoczeniem przygotowaliśmy cały wachlarz atrakcji o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, zdrowotnym i sportowym. W proponowane działania bardzo szeroko włączyły się nasze placówki edukacyjne, kluby i biblioteki, a także nasi partnerzy, co zaowocowało blisko 280 bardzo różnorodnymi wydarzeniami na terenie całego miasta. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z przygotowanej oferty – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Wtorek (13 czerwca), będzie czasem relaksu inspirowanego naturą. Ogród Botaniczny, Muzeum Wsi Lubelskiej, Ogród Saski, tarasy widokowe CSK oraz Park Ludowy to miejsca, w których seniorzy będą mogli spędzić aktywnie czas, uczestnicząc w wyprawach plenerowych z przewodnikiem, podziwiając liczne gatunki roślin czy poznając życie miejskich pszczół.

Kolejny dzień, środa (14 czerwca), poświęcony będzie sportowi. Zaplanowane są treningi gimnastyczne, spacery z kijkami, zajęcia z samoobrony, tai chi oraz rozgrywki sportowe. Wiele lubelskich szkół przygotowało interesujące oferty, obejmujące całe spektrum aktywności. Od prostych rozgrywek międzypokoleniowych w badmintona, poprzez turnieje siatkówki, aż po zajęcia kendo.

Główną atrakcją czwartku (15 czerwca) będzie koncert zespołu „2PLUS1” w Filharmonii Lubelskiej o godzinie 16:00. Przed południem organizatorzy zapraszają na seans filmowy „HOURIA” w kinie „Bajka”.

Piątek (16 czerwca) to „Dzień Zdrowia Seniora”, organizowany w hotelu FORUM przy ulicy Obywatelskiej 8 w godzinach 11:00-13:00. W tym dniu seniorzy będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych. W ofercie m.in. terapia poprawiająca mikrokrążenie, mobilny analizator składu ciała oraz możliwość złożenia wniosku i uzyskania na miejscu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przewidziane są także badania przesiewowe słuchu i wzroku u seniorów, w tym testy Amslera z profilaktyki zaburzeń widzenia związanych z plamką żółtą oraz badania z zakresu presbiopii (starczowzroczności). Zaproponowane zostaną również ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy oraz porady specjalistów: fizjoterapeuty, pielęgniarki diabetologicznej i dietetyka. Pracownicy Urzędu Miasta będą także udzielać informacji na temat miejskich programów profilaktycznych.

Dla miłośników historii oraz osób ceniących obcowanie z tradycją lub zainteresowanych dawnym życiem w Lublinie została przygotowana specjalna oferta autorskich wycieczek z przewodnikiem.

Ponadto, od poniedziałku do czwartku w godzinach 9:00-12:00 w Punkcie Informacyjnym przed Ratuszem pracownicy Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych UM Lublin oraz członkowie Rady Seniorów Miasta Lublin będą wydawać harmonogramy Lubelskich Dni Seniora, udzielać informacji na temat form wsparcia osób starszych oraz przyjmować wnioski o wydanie Lubelskiej Karty Seniora.

W Lublinie osoby powyżej 60 roku życia stanowią niemal 30% wszystkich mieszkańców i mieszkanek. Udział seniorów w społeczeństwie Polski stale rośnie, co jest globalną tendencją.

Pełny harmonogram Lubelskich Dni Seniora dostępny jest pod tym linkiem.

fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *