Sztuka i technologia w jednym. Nowy kierunek na Politechnice Lubelskiej łączy inżynierię z designem
Inżynierowie o duszach artystów, którzy będą potrafili tworzyć nie tylko niezwykle potrzebne, ale po prostu piękne przedmioty – tacy mają być absolwenci wzornictwa przemysłowego na Politechnice Lubelskiej.
Jak wygląda projektowanie?
– Inżynier siada do komputera i wymyśla. Potem sprawdza, czy produkt będzie wytrzymały. Często nawet nie zastanawia się po co komuś ta rzecz i jak jej będzie używać. Dzieje się tak, bo na innych uczelniach projektowanie jest mocno oparte na technologiach. Mówiąc wprost to trochę tylko inaczej przedstawiona mechanika i budowa maszyn – mówi dr inż. Tomasz Jachowicz, prodziekan do spraw kształcenia Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.
Inaczej ma być na Politechnice Lubelskiej, gdzie trwa rekrutacja na nowy kierunek: wzornictwo przemysłowe. Prowadzony będzie on we współpracy z wykładowcami z Wydziału Artystycznego UMCS i Wydziału Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
– Działamy razem, bo zrobiliśmy rozeznanie rynku, które wykazało, że bardzo brakuje nam osób kreatywnych, które potrafią tworzyć piękne, ale i bardzo potrzebne przedmioty. Właśnie takich specjalistów chcemy szkolić – podkreśla dr inż. Tomasz Jachowicz. – Kiedy myślimy o nowym samochodzie zwracamy uwagę m.in. na kokpit: to jak wygląda, jaki jest w dotyku, ale myślimy też o jego użyteczności. To przykład, który pokazuje, że potrzebni są projektanci będący inżynierami o duszach artystów.
Co po zakończeniu studiów będą mogli tworzyć absolwenci Politechniki Lubelskiej? Naukowcy są zgodni: wszystko czego zapragną. Mogą to być elementy helikoptera, myszka komputerowa, meble, flakony, a może coś jeszcze zupełnie innego… W ich zasięgu będzie wszystko, czegokolwiek zapragną.
Oprócz rozwoju kompetencji miękkich studenci zdobędą wiedzę z zakresu analizy rynku, co pozwoli im lepiej rozumieć potrzeby odbiorców. Nabędą umiejętności marketingowe, które mogą być pomocne w skutecznym promowaniu własnych projektów. Zostaną również przygotowani do opracowywania kalkulacji kosztów wytworzenia produktów oraz poznają właściwości materiałów, niezbędne przy realizacji autorskich pomysłów. Program obejmuje także zagadnienia związane z ochroną własności intelektualnej, wynalazczością i wdrażaniem innowacji.
– Będą przy tym znali się na modelowaniu procesów, technologii wykonania, aspektach ekologicznych i cyklu życia produktu. Wszystko po to, żeby projektować rzeczy trwałe, wytrzymałe i działające – śmieje się ekspert Politechniki Lubelskiej. – Istotny będzie też aspekt artystyczno-kreatywny, bo stawiamy na wykształcenie projektanta, który potrafi rysować, kreślić i rzeźbić.
Rekrutacja na Politechnice Lubelskiej potrwa do 10 lipca.
Fot. PL