Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Z jakiego wsparcia można skorzystać?
W ramach akcji „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, w dniach od 19 do 25 lutego osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać w Lublinie z bezpłatnej pomocy prawnej, porad psychologicznych oraz konsultacji z ekspertami.
Ogólnopolska akcja „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” realizowana jest w związku z obchodzonym 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Darmowa pomoc prawna dla mieszkańców Lublina. Kto będzie mógł skorzystać?
– To niezwykle ważna inicjatywa, która ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób doświadczających przemocy, zwłaszcza w rodzinie, oraz zagrożonych tym zjawiskiem – podkreśla Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Od poniedziałku, 19 lutego, do najbliższej niedzieli dyżury będą pełnić m.in. specjaliści z Zespołu Interdyscyplinarnego, Centrum Interwencji Kryzysowej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Sądu Rejonowego Lublin-Wschód, Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, Prokuratury Okręgowej oraz Prokuratur Rejonowych w Lublinie.
W ramach zaplanowanych działań przewidziano również prelekcję dla uczniów klas czwartych i piątych poruszającą tematykę przemocy. Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 20 lutego, o godz. 11.30 w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Zuchów 1. Z kolei w piątek, 23 lutego, odbędą się warsztaty na temat rozpoznawania objawów i przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, skierowane do pracowników Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną. Oba wydarzenia poprowadzą doświadczeni psychologowie Centrum Interwencji Kryzysowej.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Startuje 11. edycja Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest blisko 15 mln zł
Jak zaznacza Adam Mołdoch, Zastępca Dyrektora Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie, akcja skierowana jest nie tylko do osób zagrożonych przemocą czy pokrzywdzonych przestępstwem, ale także do świadków takich zdarzeń.
Szczegółowy harmonogram dyżurów eksperckich, w tym godziny, w których udzielane jest wsparcie i numery telefonów, możemy znaleźć na dedykowanej stronie Miasta Lublin.
Wszystkie porady i konsultacje są bezpłatne.
Pingback: Wyzywał, groził, popychał, a nawet dusił. 50-letni sprawca przemocy domowej tymczasowo aresztowany