niedziela, 6 kwietnia, 2025
BiznesLublinWiadomości

Trzy Politechniki łączą siły na rzecz komercjalizacji

Politechniki Białostocka, Lubelska i Rzeszowska łączą siły żeby sprawniej współpracować z biznesem: oferować rozwiązania stworzone już na uczelniach oraz wsłuchiwać się w potrzeby przedsiębiorców i odpowiadać na nie. Tak działać ma Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji, w skrócie WAK.

WAK to powołana przez trzy politechniki spółka celowa Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji. Politechniki Białostocka, Lubelska i Rzeszowska, współpracujące w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia, postawiły na wspólny projekt, którego celem jest lepsze wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego uczelni.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Jak po patenty to tylko na Politechnikę Lubelską

WAK ma pełnić podwójną rolę. Z jednej strony będzie zbierać zapotrzebowanie biznesu i odpowiadać na nie. Z drugiej strony, oferować będzie opracowywane już na politechnikach rozwiązania technologiczne. Temu celowi służyć będą cyfrowe bliźniaki. To wirtualne odwzorowania rzeczywistych przedmiotów, systemów lub procesów. Za ich pomocą przedsiębiorcom łatwiej będzie ocenić przydatność wynalazków stworzonych na politechnikach, niż gdyby mieli zapoznawać się z ich opisami patentowymi.

– Pierwsze działania, jakie podejmiemy w ramach WAK, to wykonanie cyfrowych bliźniaków, bo trzeba mieć materiał, który będziemy oferować podmiotom gospodarczym. W Politechnice Lubelskiej w tym roku powstało trzynaście takich rozwiązań. W przyszłym roku chcielibyśmy tę liczbę potroić, aby oferta dla przemysłu była bogata. Jeśli dwie pozostałe uczelnie przygotują podobną liczbę rozwiązań, to już na wstępie będziemy mieli ponad sto ciekawych pomysłów, które możemy zaoferować – podkreśla rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater.

Trzy Politechniki od lat wyróżniają się wysoką aktywnością patentową.

– Wiemy, że kwestie komercjalizacji są dla naszych uczelni trudne z różnych powodów. Jednak mamy ogromny potencjał. Musimy uwolnić nasze możliwości i wyjść z okopów administracyjnych. Spółce będzie łatwiej realizować te zadania – mówi rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. Piotr Koszelnik.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miliony na badania dla naukowców Politechniki Lubelskiej

Rektor Politechniki Białostockiej, prof. Marta Kosior-Kazberuk, widzi w WAK naturalną konsekwencję dotychczasowej współpracy w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia.

– To wzmocnienie naszych działań w kierunku komercjalizacji, wymiana doświadczeń i przygotowanie każdej z naszych uczelni do jeszcze bardziej efektywnego wchodzenia na rynek z opracowanymi rozwiązaniami. To także wsparcie projektów, które powstają wspólnie w ramach współpracy trzech uczelni – podkreśla rektor Marta Kosior-Kazberuk.

fot. materiały prasowe

4 komentarze do “Trzy Politechniki łączą siły na rzecz komercjalizacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *