czwartek, 14 listopada, 2024
LublinWiadomości

W Lublinie trwa renowacja mogił wojennych. Prace mają zakończyć się w listopadzie

Odnowę przeszły już nagrobki nieznanych żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej. Obecnie trwa renowacja Mogiły Ułanów oraz drewnianego krzyża z Mogiły Legionistów. Wkrótce prace obejmą także pomnik poświęcony „Zaporczykom” na placu Zamkowym. Renowacje mają zakończyć się w listopadzie.

Tej jesieni renowację i konserwację przeszło pięć nagrobków nieznanych żołnierzy poległych w 1944 r. pochowanych na zabytkowym cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Głuskiej. Są to mogiły ziemne obmurowane, wykonane w latach 60/70 XX w. metodą odlewów.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zbliża się Wszystkich Świętych. Specjalna wyszukiwarka pomoże odnaleźć bliskich na cmentarzach

– Popękane elementy zostały zespolone, wypoziomowane i wyprostowane, groby oczyszczono i pomalowano – wylicza mówi Janusz Semeniuk, zastępca dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin.

We wrześniu zakończyły się również prace przy pomniku w miejscu egzekucji Więźniów Zamku Lubelskiego na ul. Północnej. Zeszlifowano relief przedstawiający tzw. Krzyż Grunwaldu, zaś cały pomnik został oczyszczony i zaimpregnowany. Uzupełniono także tynki na murkach przy schodach prowadzących do pomnika oraz je odmalowano.

Przy Mogile Ułanów z 1809 r. aktualnie prowadzone są prace naprawcze wszystkich elementów wykonanych z kamienia i betonu, które pozwolą na przywrócenie ich oryginalnego wyglądu. Kwatera jest miejscem pochówku żołnierzy z korpusu ks. Józefa Poniatowskiego. Prawdopodobnie leży tam 7 poległych. Mogiła Ułanów po raz ostatni była restaurowana w 1988 roku, a wcześniej w 1905 roku, kiedy to otrzymała wygląd zbliżony do współczesnego. Wraz z pomnikiem ks. Józefa Poniatowskiego znajduje się u zbiegu ul. Obywatelskiej z al. Spółdzielczości Pracy.

– Celem prac renowacyjnych i konserwatorskich na tej mogile jest przede wszystkim zatrzymanie procesów niszczących. Pomnik przechodzi renowację i konserwację poszczególnych elementów i rzeźb wraz z przeprowadzeniem rekonstrukcji skrzydeł oraz całkowitą wymianą tynków z zabezpieczeniem masą mineralną przed wnikaniem wody – zaznacza zastępca dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin.

Trwają również prace przy drewnianym krzyżu z mogiły trzech Legionistów, pochodzącej prawdopodobnie z 1915 r., usytuowanej w otoczeniu drzew przy ul. Północnej 85. To zbiorowa mogiła trzech żołnierzy Legionów Polskich, których 4 Pułk Piechoty i I Brygada na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku stoczyły pomiędzy Lublinem a Jastkowem walki o przełamanie pozycji rosyjskich.

Krzyż, który został tymczasowo przewieziony do pracowni konserwatorskiej, wkrótce zostanie zamontowany ponownie.

– Krzyż składający się z trzech belek został wykonany z naturalnych konarów drzewa, stąd celem zabiegów jest przede wszystkim zatrzymanie dalszego niszczenia reliktu i podwieszenie krzyża w specjalnej metalowej ramie, która będzie stanowić również zabezpieczenie przed opadami – mówi Janusz Semeniuk.

Ponadto, Miasto szuka wykonawcy konserwacji pomnika żołnierzy AK-WIN zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” na skarpie pl. Zamkowego. Okazały monument o pow. 10 m2 z piaskowca, z tablicami i inskrypcjami wykonanymi z mosiądzu, wzniesiono w 2003 roku u podnóża Zamku Lubelskiego. Poświęcony jest pamięci żołnierzy poległych w walce z hitlerowskim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1943-1955. Prace obejmą czyszczenie pomnika, tabliczek z inskrypcjami oraz murków, uzupełnienie spoin oraz zaimpregnowanie całego obiektu.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wszystkich Świętych: w okolicach cmentarzy zmieni się organizacja ruchu, na ulice wyjadą linie „cmentarne”

Prace przy pięciu mogiłach nieznanych żołnierzy z okresu II wojny światowej, mogile Ułanów z 1809 r. oraz przy krzyżu na mogile Legionistów finansowane są z dotacji przyznanej przez wojewodę lubelskiego oraz ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”. Natomiast prace przy pomniku żołnierzy AK-WIN zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz przy pomniku w miejscu egzekucji Więźniów Zamku Lubelskiego finansowane są przez Miasto Lublin.

Utrzymanie cmentarzy wojennych finansowane jest ze środków budżetu państwa, natomiast miejsc pamięci jest zadaniem gminy.

W Lublinie trwa renowacja mogił wojennych

fot. Miasto Lublin

Jeden komentarz do “W Lublinie trwa renowacja mogił wojennych. Prace mają zakończyć się w listopadzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *