sobota, 14 września, 2024
KulturaLublinWydarzenia

Znamy daty przyszłorocznych letnich festiwali. Zapiszcie je w swoim kalendarzu!

Festiwalowe lato w mieście już prawie za nami. Warsztaty Kultury w Lublinie nie zwalniają jednak tempa i już pracują nad kolejnymi edycjami największych wydarzeń odbywających się w miejskiej przestrzeni. Mamy też dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy planując kolejne wakacje, chcieliby połączyć wypoczynek z kulturalnymi doznaniami. Poznaliśmy wszystkie daty przyszłorocznych festiwali.

Oto one:

7/8 czerwca 2025 – Noc Kultury
3–6 lipca 2025 – Wschód Kultury – Inne Brzmienia
24–27 lipca 2025 – Carnaval Sztukmistrzów
22–24 sierpnia 2025 – Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Wszystkie cztery festiwale odbywają się na Starym Mieście w Lublinie. Każdy z nich wyróżnia się szeroką ofertą wydarzeń kulturalnych – od koncertów i spektakli, po instalacje artystyczne, wystawy, pokazy filmowe i spotkania.

Podczas lubelskiej Noc Kultury dzieją się rzeczy magiczne i niezapomniane. Wydarzenie wymyka się wszelkim definicjom, zawsze zaskakując uczestników niezwykłą metamorfozą miasta. Raz w roku na kilka godzin Lublin zmienia się w przestrzeń artystyczną wypełnioną świetlnymi instalacjami, pokazami, koncertami i performancem. Program składa się z kilkuset wydarzeń, a większość z nich odbywa się w bramach, na placach i ulicach lubelskiego Starego Miasta.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Przed nami Europejski Festiwal Smaku 2024, czyli uczta dla ciała i ducha (program)

– Dzięki Nocy Kultury mieszkańcy odbywają podróż do innego świata we własnym mieście. Ale magia tego wydarzenia przyciąga też turystów, dla których odkrywanie Lublina w takiej scenerii, jest zawsze czymś wyjątkowym. Siłą Festiwalu zawsze była jego nieprzewidywalność, ale i ulotność. To, co dzieje się przez tę jedną czerwcową noc, prawdopodobnie już nigdy się nie powtórzy – mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Festiwalu.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia każdego roku prezentuje zjawiska muzyczne znajdujące się na pograniczu gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. To od lat jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w kraju, który pozwala usłyszeć w centrum Lublina światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. Regularnie grają tu artyści, którzy mieli ogromny wpływ narozwój współczesnej muzyki. Koncertom towarzyszą spotkania, pokazy filmowe i wystawy.

– Od lat z ogromną starannością podchodzimy do programu, stawiając przede wszystkim na oryginalność i różnorodność. Zapraszamy do Lublina artystów i artystki, którzy nie tylko zapisali się w historii muzyki, ale często są też inspiracją dla kolejnych pokoleń. Warto też zauważyć, że dla wielu naszych gości Lublin to jedyny przystanek w Polsce na europejskich i światowych trasach. Wszystko to sprawia, że już od lat Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia należy do najważniejszych imprez muzycznych w kraju – tłumaczą Agnieszka Wojciechowska oraz Rafał Chwała, dyrektorzy Festiwalu.

Carnaval Sztukmistrzów to z kolei największy w Polsce festiwal prezentujący sztukę cyrku współczesnego. Impreza od lat przyciąga do miasta tłumy mieszkańców i turystów. Kuszą ich nie tylko pokazy cyrkowe na najwyższym poziomie, lecz także magiczna atmosfera towarzysząca Festiwalowi. W programie Carnavalu są m.in. pokazy klaunady, akrobatyki, żonglerki, czy iluzji ujęte w formie emocjonujących spektakli cyrkowych, a także atrakcje dla dzieci czy koncerty.

– Wyjątkowość Carnavalu wynika z niezwykłej kreatywności artystów cyrkowych, których możemy spotkać wprost na ulicy, ale też w namiocie cyrkowym czy sali teatralnej. Zaskakują swoimi niezwykłymi umiejętnościami i oczarowują wyjątkową charyzmą. Od zawsze staramy się pokazywać to, co najciekawsze i najbardziej wartościowe we współczesnym cyrku – mówi Iwona Kornet, dyrektorka Carnavalu Sztukmistrzów.

Dodatkowo podczas Carnavalu odbywa się Urban Highline – festiwal współczesnych linoskoczków chodzących po taśmach rozciągniętych pomiędzy kamienicami Starego Miasta.

Innym wydarzeniem, które na stałe wpisało się do kalendarza lubelskich imprez letnich jest Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Ten jeden z największych festiwali kultury ludowej w Polsce, co roku przez trzy sierpniowe dni wypełnia przestrzeń Starego Miasta w Lublinie. To czas niezwykłych koncertów, inspirujących warsztatów, poznawania rzemiosła tradycyjnego i odwiedzania wystaw pobudzających wyobraźnię. Wydarzenie jest też okazją do spotkania artystów i rzemieślników z różnych stron świata. Idea Festiwalu odwołuje się do jarmarków, które odbywały się w Lublinie – mieście na szlaku handlowym między Wschodem a Zachodem – w czasach średniowiecznych i gromadziły kupców z całego kraju oraz spoza jego granic.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻL: Dożynki Wojewódzkie w Radawcu 2024

– Siłą Festiwalu jest łączenie tradycji z nowoczesnością. Chcemy pokazywać, że kultura ludowa wciąż jest żywa i bywa inspirująca dla kolejnych pokoleń. Jednym z najważniejszych elementów Re:tradycji – Jarmarku Jagiellońskiego jest muzyka występująca zarówno w wersji bliższej źródłom, jak i łączonej z innymi gatunkami. Drugim filarem wydarzenia są tradycje rzemieślnicze, które nie tylko pokazujemy, lecz także staramy się bliżej i dokładniej o nich opowiedzieć – wyjaśnia Karolina Waszczuk, dyrektorka Festiwalu.

Dokładny program każdego z wydarzeń będzie dostępny na stronach festiwali bliżej daty ich realizacji.

Znamy daty czołowych letnich festiwali 2025. Zapiszcie je w swoim kalendarzu

fot. Katarzyna Anna Kubiak

Jeden komentarz do “Znamy daty przyszłorocznych letnich festiwali. Zapiszcie je w swoim kalendarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *