ChełmSportWiadomościZ regionu

Najlepsi piloci rywalizowali w Chełmie. Za nami Mistrzostwa Polski w Lataniu Precyzyjnym

Niebo nad Chełmem ostatnio buchało emocjami, gdy elita polskich pilotów, w tym reprezentanci Narodowej Kadry Samolotowej, rywalizowała w Samolotowych Mistrzostwach Polski w Lataniu Precyzyjnym. Wydarzenie stanowiło etap przygotowań do zbliżających się Mistrzostw Świata.

Przez ostatnie dni, skrzydła samolotów wycinały efektowne arabeski na niebie nad lotniskiem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. To właśnie tu odbyła się 66. edycja Samolotowych Mistrzostw Polski w Lataniu Precyzyjnym dla Seniorów i 52. edycja dla Juniorów. Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, we współpracy z Komisją Samolotową Aeroklubu Polskiego i z wsparciem Województwa Lubelskiego, zorganizowała ten emocjonujący turniej.

Samolotowe Mistrzostwa Polski w Lataniu Precyzyjnym stanowiły część szerszego procesu przygotowań pilotów do 26. Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie. Piloci musieli wykazać się zarówno zręcznością, jak i doskonałą nawigacją w trzech konkurencjach nawigacyjnych i czterech lądowaniach.

Zadania zawodników nie były proste. Musieli pokonać ściśle określoną trasę, odnaleźć ukryte w terenie znaki i utrzymać konkretną prędkość lotu. Sędziowie monitorowali czas z ogromną precyzją, notując różnice nawet do dwóch sekund.

Lądowania także były wyjątkowo skomplikowane. Piloci musieli wykonać cztery różne typy lądowań: standardowe, bez użycia mocy silnika, z wyłączonym silnikiem i bez klap, a także znad przeszkody. Wszystko to na pasie o szerokości jedynie 12 metrów i długości 70 metrów.

W kategorii Seniorów triumfował Kamil Wieczorek, reprezentujący Aeroklub Krakowski, zaś Michał Wieczorek z tego samego aeroklubu zajął drugie miejsce. Brąz trafił do Michała Bartlera z Aeroklubu Stalowowolskiego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Napięty kalendarz sportowych zmagań w Lublinie. Co nas czeka we wrześniu?

Wśród Juniorów najskuteczniejszy okazał się Konrad Partyka z Aeroklubu L/NS Fly, na drugim miejscu znalazł się Szymon Kut z A. Częstochowskiego, a brąz zdobył Albert Małek, reprezentant gospodarzy turnieju z PANS w Chełmie.

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Marszałka Województwa Lubelskiego.

66. Samolotowe Mistrzostwa Polski w Lataniu Precyzyjnym
fot. PANS w Chełmie | 66. Samolotowe Mistrzostwa Polski w Lataniu Precyzyjnym
66. Samolotowe Mistrzostwa Polski w Lataniu Precyzyjnym
fot. PANS w Chełmie | 66. Samolotowe Mistrzostwa Polski w Lataniu Precyzyjnym
66. Samolotowe Mistrzostwa Polski w Lataniu Precyzyjnym
fot. PANS w Chełmie | 66. Samolotowe Mistrzostwa Polski w Lataniu Precyzyjnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *