BiznesLubelskieWiadomości

100 milionów złotych z rządowego programu trafi w tym roku do czterech przygranicznych województw

Łącznie 25 powiatów, w tym 7 z woj. lubelskiego, otrzyma wsparcie w ramach rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030. Tylko w tym roku do czterech województw położonych przy granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą, trafi łącznie 100 milionów zł, a do 2030 roku kwota ta ma wynieść w sumie 500 mln zł.

Główny celem rządowego programu ma być poprawa jakości życia mieszkańców północno-wschodnich obszarów przygranicznych poprzez ograniczenie negatywnych skutków ataku Rosji na Ukrainę. Program, którego szczegóły omówili podczas dzisiejszego briefingu prasowego sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Protas i wojewoda lubelski Krzysztof Komorski będzie realizowany w latach 2024-2030.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Prawie 10 mln zł dla lubelskich przedsiębiorców na udział w targach i misjach zagranicznych

W tym roku kwota wsparcia wyniesie łącznie 100 milionów zł dla czterech regionów (warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie i lubelskie), a do 2030 roku ma dojść do 125 mln na każde województwo. Pieniądze trafią do 21 przygranicznych powiatów wraz z gminami oraz 4 miast na prawach powiatu. W naszym województwie rządowym wsparciem mają zostać objęte powiaty: bialski, włodawski, chełmski, hrubieszowski, tomaszowski oraz miasta na prawach powiatu: Biała Podlaska i Chełm.

W czwartek, 14 marca, odbyło się także spotkanie konsultacyjne, dotyczące programu, w którym udział wzięli przedstawiciele przygranicznych powiatów i gmin.

– „Są regiony, które szczególnie ucierpiały i mają konkretne problemy gospodarcze, rozwojowe, których rząd nie może nie zauważać. Stąd kolejne instrumenty wsparcia dla tych regionów przygotowane po to, żeby pomóc samorządom w pasie przygranicznym” – powiedział podczas dzisiejszego briefingu Jacek Protas.

Jak zauważył z kolei wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski: – „Ten program ma być odpowiedzią na potrzeby, które zostały wytworzone skutkami napiętej sytuacji na Ukrainie […] Rozmawiamy z samorządami, identyfikujemy problem, pytamy o potrzeby i dostosowujemy instrumenty do bieżących potrzeb. Ten Program jest po to, by przynajmniej w części wesprzeć. Chcemy podejmować szereg decyzji po konsultacji z samorządowcami. To oni są pierwszymi i najbardziej właściwymi osobami”.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyremontują drogę wojewódzką nr 806 Łuków–Dębowica

Zgodnie z założeniami pieniądze mają być przeznaczone m.in. na poprawę infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa drogowego – w tym remonty i budowę dróg gminnych i powiatowych; tworzenie infrastruktury dla ochrony środowiska naturalnego; tworzenie warunków do rozwoju zrównoważonej turystyki – w tym budowę szlaków rowerowych i pieszych, czy budowę punktów widokowych; oraz na działania służące poprawie stanu infrastruktury edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej – w tym wsparcie dla oddziałów przedszkolnych, szkolnych, czy podmiotów leczniczych w zakresie remontu obiektów i pomieszczeń.

Jeden komentarz do “100 milionów złotych z rządowego programu trafi w tym roku do czterech przygranicznych województw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *