LubelskiePracaRolnictwoWiadomościZ regionu

Opowiedzą o bezpieczeństwie w rolnictwie. Lubelski Inspektorat Pracy zaprasza na Dzień Otwarty

Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie zaprasza na dzień pełen pokazów, prelekcji i interaktywnych atrakcji. Wydarzenie odbędzie się jutro w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie pod hasłem „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”.

Już jutro, w godzinach 9.15-13.50, Okszów stanie się centrum wiedzy na temat zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie. Dzień Otwarty pod batutą Państwowej Inspekcji Pracy w Lublinie oferuje mnóstwo atrakcji dla uczniów i nie tylko.

Wydarzenie zainaugurują Pani Edyta Szymczuk, Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, oraz Pani Małgorzata Wojda, Okręgowa Inspektor Pracy w Lublinie. Wydarzenie podzielone będzie na kilka segmentów, w tym kampanie prewencyjne, bloki wykładowe i konkursy.

Specjaliści poruszą różnorodne zagadnienia od bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez kwestie identyfikacji zagrożeń i zabezpieczenia przed wypadkiem podczas pracy w rolnictwie, aż po zasady udzielania pierwszej pomocy. Zespół Ratownictwa Medycznego z Chełma zaprezentuje symulacje akcji ratunkowej, a Państwowa Straż Pożarna pokarze, jak korzystać ze sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Pod okiem strażaków, ratowników medycznych i policjantów uczestnicy będą mogli poćwiczyć reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Wypadek podczas pracy w polu w gminie Rudnik. Interweniował śmigłowiec LPR

Z kolei Straż Graniczna we współpracy z KMP w Chełmie da pokaz posłuszeństwa psa służbowego oraz obrony podczas ataku przez zwierzę.

W trakcie wydarzenia, Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie poprowadzi stoisko informacyjne, gdzie dostępne będą ulotki i inne materiały edukacyjne. Oprócz tego, na miejscu pojawią się stoiska innych instytucji i formacji, takich jak Policja, KRUS, Straż Graniczna, czy Lubelska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej.

Koniec dnia zarezerwowany jest na prezentację maszyn rolniczych i wręczenie nagród w konkursie „Poprzez wiedzę – do bezpieczeństwa”.

To wyjątkowa okazja, żeby zaktualizować swoją wiedzę o bezpieczeństwie i poznać ludzi, dla których ta kwestia nie jest obojętna.

PEŁNY PROGRAM WYDARZENIA:

– 9.15 – 9.30 – Rozpoczęcie, przywitanie uczestników, ogólne informacje związane z organizacją spotkania poprowadzą – Pani Edyta Szymczuk Dyrektor ZSCKR oraz Pani Małgorzata Wojda Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie.

– 9.30 – 9.40 – Kampania prewencyjna „Legitna Praca ” – Pani Jagoda Strzelińska inspektor pracy w OIP w Lublinie.

– 9.40 – 9.50 – Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – Komenda Miejska Policji w Chełmie.

– 9.50 – 11.00 – Cykl wykładów tematycznych dla uczniów, w grupach dobranych profilowo, tj. grupa I: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, grupa II: technik weterynarii, grupa III: technik żywienia i usług gastronomicznych. Po zakończeniu wykładów przeprowadzony zostanie konkurs „Poprzez wiedzę – do bezpieczeństwa”.

– 11.00 – 12.30 – Pokazy i prezentacje.

– 11.00 – 11.30 – Pokaz posłuszeństwa psa służbowego oraz obrony podczas ataku przez zwierzę w kontekście bezpiecznego zachowania oraz pokaz sprzętu Straży Granicznej i Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

– 11.30 – 11.50 – Działania interwencyjne oraz wykorzystanie środków ochrony osobistej, wykorzystanie psa specjalnego do wykrywania substancji odurzających – grupa interwencyjna – Zakład Karny w Chełmie.

– 11.50 – 12.15 – Przegląd Sekcji Lekkiej Piechoty – 2 LBWOT.

– 12.15 – 12.45 – Symulacja akcji ratunkowo-gaśniczej – Państwowa Straż Pożarna w Chełmie, Ochotnicza straż Pożarna w Zarzeczu, Komenda Miejska Policji w Chełmie, Zespół Ratownictwa w Chełmie. Pokazy ratownictwa medycznego z wykorzystaniem fantoma lub pozoranta, udzielanie pierwszej pomocy – Ratownictwo Medyczne i Szkolenia Zespół z Chełma.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dramat na plantacji wiśni. Mężczyzna przygnieciony przez maszynę rolniczą

– 12.45 – 13.00 – Pokazy sprzętu ratunkowo-gaśniczego – Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie.

– 13.00 – 13.20 – Prezentacja maszyn, identyfikacja zagrożeń, zabezpieczenia przed wypadkiem – Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie – Tomasz Abramczyk p.o. Nadinspektor pracy, kierownik sekcji prewencji i promocji w OIP w Lublinie.

– 13.20 – 13.40 – Rozstrzygnięcie konkursu „Poprzez wiedzę – do bezpieczeństwa”, wręczenie nagród zwycięzcom – Pani Małgorzata Wojda Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie oraz Pani Edyta Szymczuk Dyrektor ZSCKR.

fot. pixabay | zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *