Na sygnalePuławyWiadomościZ regionu

Kolejna ofiara cyberoszustwa – kobieta straciła prawie 7 tysięcy złotych

22-letnia mieszkanka Puław padła ofiarą cyberoszustwa. Chcąc sprzedać grę na XBoxa na platformie OLX, zalogowała się na swoje konto bankowe i podała oszustowi kod autoryzacyjny do przelewu. Straciła blisko 7 tysięcy złotych.

22-letnia mieszkanka Puław zgłosiła się na puławską komendę, informując o oszustwie, którego padła ofiarą w Internecie. Ten typ oszustwa związany jest z popularną platformą ogłoszeniową OLX i komunikatorem WhatsApp. Oszuści kontaktują się z potencjalnym sprzedającym, wysyłając link do podrobionej strony OLX, która ma udawać prawdziwą witrynę i ułatwić finalizację transakcji. W tym celu proszą o wprowadzenie danych karty płatniczej, w tym numeru, daty ważności i kodu cvv.

Twierdzą, że jest to konieczne do przelania pieniędzy za sprzedawany przedmiot. Niestety, podając te dane, ofiara faktycznie daje oszustom pełny dostęp do swoich zasobów finansowych na koncie. W przypadku 22-latki, która sprzedawała grę na XBoxa, udostępnienie kodu autoryzacyjnego umożliwiło przestępcom wyłudzenie blisko 7 tysięcy złotych. Niestety, nie jest to odosobniony przypadek, a oszuści stale doskonalą swoje metody.

W ostatnim czasie wielu ludzi, niezależnie od wieku, padło ofiarami internetowych oszustów. Policja apeluje do wszystkich, którzy dokonują transakcji online, aby zachowali szczególną ostrożność.

Przypominamy, że nie należy udostępniać nikomu swoich danych logowania do bankowości elektronicznej i mobilnej, ani haseł czy informacji o karcie płatniczej. Nie otwierać podejrzanych linków i jak ognia unikać instalowania oprogramowania z nieznanych źródeł na urządzeniach, z których logujemy się do banku. Ponadto, nigdy nie powinniśmy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy.

Jeśli mimo ostrożności padniemy ofiarą cyberoszustwa, warto podjąć następujące kroki:

• Koniecznie skontaktować się ze swoim Bankiem przez infolinię.

• Zastrzec swoją kartę w placówce banku lub aplikacji mobilnej. W ten sposób karta przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.

• Poinformować Policję.

Na oficjalnym blogu OLX Polska można znaleźć więcej informacji na temat metod działania oszustów, w tym przykłady fałszywych stron i wiadomości, których używają oszuści w celu wyłudzenia naszych pieniędzy.

fot. pixabay

Jeden komentarz do “Kolejna ofiara cyberoszustwa – kobieta straciła prawie 7 tysięcy złotych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *