Kolejne zaskakujące odkrycie podczas budowy obwodnicy Chełma. Tym razem znaleziono szkielet dziecka sprzed ponad 4 tys. lat!
Szkielet najprawdopodobniej siedmioletniego dziecka odkryli archeolodzy na terenie budowy obwodnicy Chełma ciągu w drogi ekspresowej S12 – poinformowała lubelska GDDKiA. Znalezisko zostało ujawnione w miejscowości Srebrzyszcze. W starożytnym grobie znaleziono również dwa naczynia ceramiczne, dwie krzemienne siekierki oraz bursztynową ozdobę. Ponadto, w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdowały się szczątki kilkudziesięciu zwierząt. Cały kompleks grobowy archeolodzy datują na lata od 2500 do 2000 p.n.e.
To nie pierwsze tego typu odkrycie ujawnione w trakcie realizowanej w pobliżu Chełma inwestycji. Wcześniej w m. Srebrzyszcze archeolodzy okryli kilkanaście obiektów mieszkalnych w typie półziemianek oraz kilka konstrukcji słupowych i fragmenty naczyń ceramicznych datowanych się na lata od 700 do 400 lat p.n.e.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Kłodnica: 12-latek znalazł średniowieczny zabytek
Jednak ostatnie znalezisko okazało się o wiele starsze. Odkryty kompleks grobowy, wiązany z neolityczną kulturą amfor kulistych, archeolodzy datują bowiem na okres od 2500 do 2000 roku p.n.e.
– „Szkielet dziecka w wieku prawdopodobnie około 7 lat, zachowany w dobrym stanie, został ułożony w linii E-W w pozycji skurczonej na boku” – przekazał lubelski wojewódzki konserwator zabytków.
W starożytnym grobie znajdowały się też dwa naczynia ceramiczne, dwie siekierki wykonane z krzemienia narzutowego oraz bursztynowa ozdoba w postaci okrągłej plakietki z umieszczonym centralnie otworem.
Na terenie kompleksu grobowego archeolodzy odkryli również szczątki zwierząt. W dwóch sąsiadujących grobach znaleziono szkielety ośmiu krów i dwóch owiec oraz ośmiu dzikich świń.

Okrycie mimo, iż zaskakujące, jak się okazuje nie jest do końca przypadkowe. W 1987 roku na północny wschód od miejsca ostatniego znaleziska, odkryto bowiem podwójny grobowiec ze szczątkami kobiety w wieku około 40 lat i mężczyzny w wieku około 30-40 lat oraz grobu zwierzęcego ze szczątkami psa.
– „Można przypuszczać, że na terenie Srebrzyszcza znajdowało się wyjątkowe cmentarzysko kultury amfor kulistych, którego pozostałości udało się właśnie odsłonić” – podkreśla wojewódzki konserwator zabytków.
Jak informuje lubelska GDDKiA, badania archeologiczne na trasie obwodnicy Chełma są kontynuowane.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tajemnicze groby odkryte w sercu Chełma
– „Mimo przerwy zimowej, wykorzystywane są sprzyjające warunki pogodowe. Obecnie na placu budowy trwają prace ziemne i porządkowe. Przygotowywane są wykopy oraz nasypy, budowane drogi technologiczne, przebudowywana jest infrastruktura techniczna oraz sieć wodociągowa. Powstają fundamenty pierwszych wiaduktów i betonowane są zbrojenia” – informuje lubelska GDDKiA.
Budowa obwodnicy Chełma w ciągu S12 rozpoczęła się w ubiegłym roku. Dwujezdniowa droga ekspresowa, licząca 13,5 km długości, ominie miasto od północy.
fot. LWKZ | Srebrzyszcze – wyposażenie grobu dziecka
Pingback: Do lubelskiej fabryki wróciły samoloty (foto)
Pingback: Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła odkrywa kolejne tajemnice
Pingback: Na Lubelszczyźnie znaleziono sztylet sprzed ponad 5 tys. lat!
Pingback: Europejskie Dni Archeologii. Grodzisko Żmijowiska zaprasza na żywą lekcję historii