Szpital w Poniatowej otrzymał nowy oręż do walki z zaburzeniami snu
Szacuje się, że ponad 11 proc. Polaków i 3,5 proc. Polek boryka się z zaburzeniami snu, a problem bezdechu sennego dotyczy nawet 25 proc. mężczyzn po 40. roku życia. Pomocy w tym zakresie udziela Samodzielne Publiczne Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej, które właśnie otworzyło jedną z nielicznych w regionie pracowni polisomnografii.
– Obecność zaburzeń oddychania w czasie snu jest dużą niedogodnością dla pacjenta, niejednokrotnie także dla osoby śpiącej z pacjentem. Przede wszystkim jednak stanowi ogromne zagrożenie zdrowotne związane z licznymi okresami spadku wysycenia tlenem krwi i wszystkimi tego konsekwencjami – mówi lek. med. Halina Szukiewicz-Skrzetuska, zastępca lekarza kierującego Oddziałem w Samodzielnym Publicznym Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Sprzęt medyczny za blisko 3 mln euro trafi do polskiego i ukraińskiego szpitala
Bezdechy prowadzą do przerywanego snu, psują prawidłową strukturę snu i powodują znaczny jego niedobór. Efektem tego jest stałe uczuciem niewyspania, poranne bóle głowy, zmęczenie i problemy z koncentracją. Długotrwałe niedotlenienie powoduje także odporne na leczenie nadciśnienie tętnicze i zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.
Badanie snu, w otwartej niedawno w Poniatowej pracowni polisomnografii, wykonywane jest w warunkach szpitalnych, co jak tłumaczą lekarze, pozwala na określenie liczby bezdechów i epizodów hipowentylacji na godzinę snu.
– Od początku otwarcia naszej pracowni obserwujemy duże zainteresowanie wśród pacjentów tą formą leczenia. Na badanie polisomnograficzne może kierować lekarz rodzinny oraz lekarze specjaliści w przypadku podejrzenia istnienia tego zaburzenia. Występowanie nasilonej senności w ciągu dnia powinno być jak najszybciej zdiagnozowane, w szczególności w odniesieniu do osób kierujących pojazdami mechanicznymi oraz osób pracujących w zawodach wymagających wzmożonej koncentracji – podkreśla Przemysław Choina, dyrektor Samodzielnego Publicznego Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.
Obturacyjny bezdech senny jest wynikiem zwężenia lub zamknięcia światła dróg oddechowych na wysokości gardła. Do płuc pacjenta nie dopływa powietrze. Mięśnie oddechowe cały czas pracują, starając się pokonać przeszkodę w postaci niedrożnego gardła. W efekcie tych zaburzeń zmniejsza się zawartość tlenu w organizmie. Z kolei centralny bezdech senny jest efektem czasowej przerwy w dopływie impulsów nerwowych z mózgu do mięśni oddechowych i w konsekwencji prowadzi również do całkowitego zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe.
W czasie badania polisomnograficznego następuje rejestracja parametrów pacjenta m.in. zawartości tlenu we krwi poprzez klips zakładany zwykle na palec, tętna (EKG), przepływu powietrza przez nos i usta (czujniki wykrywają zmiany temperatury i/lub ciśnienia wywołanych przez wydychane powietrze), chrapanie (mikrofon), elektroencefalogram (EEG) i elektrookulogram (EOG) – pozwalających na sprawdzenie, czy badany śpi i w jakiej fazie snu się znajduje.
W przypadku potwierdzenia bezdechu sennego, po kwalifikacji, pracownia zajmuje się leczeniem przy pomocy aparatu zwanego protezą powietrzną lub aparatem CPAP. Urządzenie wyposażone jest w maskę zakładaną na nos lub obejmującą jednocześnie nos i usta.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowoczesny budynek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 oficjalnie otwarty
– Ponieważ badanie polisomnograficzne nie wskaże nam, jakie są optymalne ciśnienia likwidujące ilość bezdechów, ustalamy je na drodze próby. W tym celu kierujemy pacjenta do oddziału celem wykonania tzw. miareczkowania. Miareczkowanie to proces wstępnego ustawienia ciśnień w aparacie CPAP. Dodatkowo, w zależności od schorzeń towarzyszących, określany jest rodzaj zalecanego urządzenia. Zabezpieczenie drożności dróg oddechowych w czasie snu likwiduje bezdech, a przez to korzystnie wpływa na szkodliwe następstwa choroby: likwiduje chrapanie i senność dzienną, zwiększa zdolność koncentracji i zmniejsza ryzyko wystąpienia niekorzystnych następstw choroby – mówi lek. med. Halina Szukiewicz-Skrzetuska, zastępca lekarza kierującego Oddziałem w Samodzielnym Publicznym Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.
Osoby zainteresowane badaniem polisomnograficznym mogą się rejestrować pod numerem telefonu 663-578-904 w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8:00–14:00.
fot. materiały prasowe
Pingback: Seniorze zaszczep się! W Lublinie zrobisz to bezpłatnie
Pingback: Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie otworzył nową Klinikę Kardiologii
Pingback: Lubelski szpital skutecznie leczy nietrzymanie moczu u kobiet. Pomaga 15-minutowy zabieg
Pingback: Co z leczeniem sanatoryjnym na terenach powodziowych? Lubelski NFZ odpowiada