WiadomościZdrowie

Cukrzyca – Epidemia XXI wieku. Obchodzimy światowy dzień walki z chorobą

Cukrzyca, uznawana za pierwszą chorobę niezakaźną i epidemię XXI wieku, stanowi ogromne wyzwanie dla zdrowia publicznego na całym świecie. Co roku, 27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, upamiętniający odkrycie insuliny przez Fredericka Bantinga, leku, który odmienił losy milionów chorych.

Eksperci są zgodni – lepiej zapobiegać cukrzycy, niż ją leczyć. W tym kontekście, styl życia, w tym zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna, odgrywają kluczową rolę w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na tę przewlekłą chorobę o prawie 60%. Regularne badania profilaktyczne, utrzymanie prawidłowej masy ciała i unikanie palenia tytoniu są równie istotne w walce z cukrzycą.

Obecnie na cukrzycę cierpi ponad 440 milionów ludzi na całym świecie, a co roku 1,6 miliona osób umiera z jej powodu. Niestety, liczby te stale rosną. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że do 2045 roku liczba chorych wzrośnie do 700 milionów. Cukrzyca szczególnie dotyka osoby w krajach o niskim i średnim dochodzie. W Polsce zmagają się z nią około 3 miliony osób, z czego aż jedna trzecia nie jest świadoma swojej choroby. Dlatego budowanie świadomości na temat cukrzycy jest niezwykle ważne.

Cukrzyca to choroba przewlekła, spowodowana zaburzeniem produkcji insuliny – hormonu wytwarzanego przez trzustkę. Insulina jest niezbędna do transportu glukozy z krwi do wszystkich komórek organizmu, gdzie zostaje przekształcona w energię. Gdy insulina działa nieprawidłowo lub jej poziom jest niewystarczający, poziom glukozy we krwi rośnie. Wysoki poziom glukozy (hiperglikemia) może prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Cukrzyca i jej typy

Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy: typ 1 (insulinozależny) i typ 2 (insulinoniezależny). Cukrzyca typu 1 występuje głównie u dzieci i młodzieży i wymaga codziennej dawki insuliny w celu regulacji poziomu glukozy. Natomiast cukrzyca typu 2 częściej dotyka dorosłych i jest często związana z niezdrowym stylem życia, nieprawidłowym odżywianiem, otyłością i brakiem aktywności fizycznej.

Istnieje również stan przedcukrzycowy, w którym stężenie glukozy we krwi jest podwyższone, ale nie na tyle wysokie, by rozpoznać cukrzycę. Osoby z tym stanem mają zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy i powinny podjąć działania w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania, w tym zmianę stylu życia, zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Stan zagrożenia epidemicznego odwołany od 1 lipca

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą stanowi okazję do podkreślenia konieczności edukacji społeczeństwa na temat cukrzycy, jej profilaktyki i leczenia. Wzrost świadomości społecznej może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się tej „epidemii” i poprawie jakości życia osób z cukrzycą. Pamiętajmy, że zdrowy styl życia, regularne badania profilaktyczne i świadomość swojego ryzyka to kluczowe czynniki w walce z cukrzycą.

cukrzyca epidemia XXI wieku
redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *