Politechnika Lubelska i Miasto Biłgoraj nawiązały współpracę w obszarze energetyki
Politechnika Lubelska dostarczy ekspertów, know-how oraz narzędzi, aby zwiększyć efektywność energetyczną w Gminie Miasto Biłgoraj. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek, 16 lutego, w Lublinie rektor lubelskiej uczelni prof. Zbigniew Pater oraz burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.
Osiągnięcie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii to podstawowe cele nawiązanej dzisiaj oficjalnie współpracy między Politechniką Lubelską a Miastem Biłgoraj.
>>> CZYTAJ TAKŻE: PKP Intercity i Politechnika Lubelska podpisały porozumienie o współpracy
– Musimy myśleć o tym, żeby utrzymanie naszych miast było jak najtańsze, a życie w nich tanie i wygodne. Jako samorządowcy nie posiadamy specjalistycznej, naukowej wiedzy, aby od razu trafić w te najlepsze rozwiązania, stąd współpraca z Politechnika Lubelską. Dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki i technologii możemy osiągnąć nasze cele szybciej i skuteczniej. Będziemy aktywnie działać w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych i poprawy efektywności energetycznej naszego miasta – powiedział Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja.
Wybór uczelni z Lublina nie był przypadkowy. Politechnika Lubelskiej wyróżnia się bowiem na tle innych krajowych szkół wyższych największą ilością rozwiązań, które co roku chronione są prawem patentowym – w ubiegłym roku uzyskała aż 139 ochron na wynalazki. Ponadto, jak podkreślają władze uczelni, dysponuje specjalistami, nowoczesną bazą laboratoryjną oraz instrumentami wsparcia innowacyjności i transferu technologii.
– Dzięki naszemu potencjałowi stanowimy dla lokalnych społeczności doskonałe zaplecze naukowe. Zarówno badania naukowe prowadzone na uczelni w zakresie energetyki rozproszonej i odnawialnej, jak również kierunki studiów, chociażby inżynieria odnawialnych źródeł energii, inżynieria środowiska czy też energetyka, doskonale wpisują się we wspólne działania uczelni i gminy – podkreśla rektor prof. Zbigniew Pater.
Jakie konkretnie zadania będą realizować lubelscy naukowcy?
– Będziemy wspierać gminę poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze produkcji i magazynowania energii, wykorzystania zielonych źródeł energii, jak i kształcenia kadry na potrzeby rozwoju gminy. Obszar energii elektrycznej nie jest jedynym. Współpraca będzie dotyczyć również inżynierii środowiska – nowoczesne oczyszczalnie ścieków, budynki pasywne – oraz transmisji i magazynowania energii cieplnej – poinformował prorektor ds. ogólnych i rozwoju prof. Dariusz Czerwiński.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelskie lotnisko będzie współpracować z Akademią WSEI
Prorektor dodał również, że uczelnia będzie wdrażać własne koncepcje, które są obecnie opracowane dla Starostwa Powiatowego w Lublinie w ramach projektu Green Human Space, w obszarze racjonalnej gospodarki odpadami.
Ponadto, badacze Politechniki Lubelskiej przeprowadzą szkolenia w zakresie nowoczesnych technologii związanych z energią elektryczną, ciepłem czy też analityką danych, co, jak wyjaśnia prof. Dariusz Czerwiński, jest niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu nowoczesnej gminy.
fot. Politechnika Lubelska
Pingback: Dzień Nauki Polskiej. Minister nagrodził naukowców z dwóch lubelskich uczelni
Pingback: Powiat Lubelski chce posiłkować się sztuczną inteligencją. Pomóc mają naukowcy z Politechniki Lubelskiej