EdukacjaLublinWiadomości

PKP Intercity i Politechnika Lubelska podpisały porozumienie o współpracy

Staże i praktyki studenckie, wizyty studyjne, kursy i szkolenia, nowe kierunki i specjalności, czy wspólne projekty badawczo-rozwojowe. Wszystko to obejmie zainicjowana właśnie współpraca pomiędzy PKP Intercity a Politechniką Lubelską.

Jednym z głównych celów współpracy z lubelską uczelnią, jak deklarują przedstawiciele PKP Intercity, będzie zniwelowanie luk kadrowych, poprzez zapewnienie absolwentom ścieżek rozwoju zawodowego w branży kolejowej.

Z kolei dla Politechniki Lubelskiej kooperacja z kolejowym gigantem da możliwość lepszego dostosowania oferty edukacyjnej do wymagań rynku pracy przewoźników kolejowych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie lotnisko będzie współpracować z Akademią WSEI

Porozumienie o współpracy naukowo-technicznej i edukacyjnej podpisali pod koniec tygodnia wiceprezes zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz oraz rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Zgodnie z porozumieniem, obie strony zadeklarowały „bieżącą wymianę informacji dotyczących możliwych obszarów kooperacji w zakresie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych (B+R) oraz możliwości wdrożenia wyników tych prac w praktyce”.

– Chcemy korzystać z wiedzy i zasobów naukowych Politechniki Lubelskiej, oferując ze strony spółki praktyczne rozwiązania. W ramach realizowanej strategii rozwojowej wyznaczyliśmy sobie konkretny kierunek rozwoju, jednak by móc osiągać kolejne cele, musimy powiększać grono wykwalifikowanej kadry specjalistów – podkreśla Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.

PKP Intercity i Politechnika Lubelska podpisały porozumienie o współpracy
fot. Politechnika Lubelska

Nawiązanie współpracy zbiega się w czasie z planami kolejowej spółki, która zamierza wybudować w Lublinie nowoczesne zaplecze techniczne.

– Pod koniec stycznia rozstrzygnęliśmy postępowanie na prace projektowe. Już wkrótce zatrudnionych w naszych szeregach będzie 400 osób, którzy będą wykonywać pracę w komfortowych i nowych halach w Lublinie, obsługując nowoczesny tabor  – zaznacza Tomasz Gontarz.

Jak zauważa prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej, współpraca przyniesie korzyści zarówno studentom, jak i pracownikom uczelni.

– Nasi studenci będą mieli dostęp do praktyk i staży w jednym z najważniejszych podmiotów branży kolejowej w Polsce. To wyjątkowa szansa na zdobycie cennego branżowego doświadczenia. Dzięki temu, opuszczając mury uczelni, będą wyposażeni w najnowszą wiedzę i potrzebne umiejętności – mówi prof. Zbigniew Pater.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelska WSPA otwiera laboratorium sztucznej inteligencji

Zdaniem rektora będzie to również okazja dla pracowników naukowych, prowadzących badania w obszarze związanym z rozwojem technologii kolejowych, do opracowania produktów i usług atrakcyjnych dla rynku.

Umowa lubelskiej Politechniki z PKP Intercity obejmuje również m.in. wspólne organizowanie konferencji, seminariów, warsztatów, czy sympozjów z udziałem studentów i kadry naukowej. Ponadto, pracownicy uczelni będą świadczyli usługi badawcze, eksperckie i konsultingowe dla spółki.

Politechnika Lubelska to siedemnasta uczelnia wyższa, która nawiązała współpracę z PKP Intercity. Wcześniej kolejowa spółka podpisała umowy z Politechnikami m.in. z Poznania, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, a także z Politechniką Śląską, Politechniką Opolską, Politechniką Warszawską, Szkołą Główną Handlową czy Wojskową Akademią Techniczną.

PKP Intercity i Politechnika Lubelska podpisały porozumienie o współpracy
fot. Politechnika Lubelska

5 komentarzy do “PKP Intercity i Politechnika Lubelska podpisały porozumienie o współpracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *