Biznes

Skanery produkowane pod Warszawą pomagają w walce z przemytem i ochronie wschodniej granicy UE

W podwarszawskiej Kobyłce mieści się jedyna w Europie fabryka zaawansowanych technologicznie skanerów, które pomagają w ochronie granic, walce z przemytem i terroryzmem. Produkowane tutaj urządzenia wykorzystują służby celne w niemal wszystkich krajach UE, na wielu europejskich lotniskach i przejściach granicznych. – Rozszerzamy produkcję i inwestujemy nie tylko w nowe obszary produkcyjne, ale też w badania i rozwój – mówi Paweł Woszczyk z Nuctech Warsaw Company Limited. Jak podkreśla, spółka w ciągu blisko 20 lat zainwestowała w Polsce ponad 150 mln zł.

– Nasze urządzenia pomagają chronić zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Dla przykładu niedawno ujawniły przemyt papierosów o wartości ponad 27 mln zł na granicy z Białorusią, pomogły też udaremnić przemyt 272 kg haszyszu z terytorium Ukrainy do Polski – mówi Paweł Woszczyk, zastępca dyrektora generalnego Nuctech Warsaw Company Limited.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Skaner za 17 milionów złotych zabezpieczy wschodnią granicę Polski

Polska spółka jest częścią Nuctech Co. Ltd. z siedzibą w Pekinie, dostawcy systemów inspekcji bezpieczeństwa, którego produkty sprzedawane są w ponad 170 krajach świata. Jej zakład mieści się w podwarszawskiej Kobyłce i od 2009 roku wytwarza wszystkie typy skanerów rentgenowskich: skanery mobilne, bramkowe, kolejowe i bagażowe, w tym urządzenia oparte na najnowszej obecnie technologii tomografii komputerowej (systemy kontroli CT).

– Nasze skanery wykorzystywane są przede wszystkim na lotniskach w celu ochrony pasażerów, przez służby celne i inne jednostki do ochrony granic i zapewnienia bezpieczeństwa ważnym obiektom infrastruktury krytycznej. Urządzenia produkowane w Kobyłce trafiają do Polski i reszty Europy, są dostarczane do niemalże wszystkich europejskich krajów. Około 60 proc. z nich trafia na eksport – mówi ekspert. – Jesteśmy również w stanie dostarczać urządzenia szyte na miarę, zaprojektowane i wyprodukowane na bazie specyficznych potrzeb naszych klientów.

W 2018 roku w Kobyłce otwarto nowy zakład produkcyjno-biurowy. Zaawansowana technologicznie fabryka to jedyny zakład produkcyjny Nuctech w Europie. Zatrudnia w tej chwili ok. 120 osób, z czego 90 proc. to wysoko kwalifikowani pracownicy z Polski.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rekordowy przemyt tytoniu udaremniony w Koroszczynie

– Kobyłka została wybrana właśnie ze względu na swoją bazę wysoko wykwalifikowanych pracowników, ale też bliskość wschodniej granicy Unii Europejskiej – mówi Paweł Woszczyk. – Nasza inwestycja nie jest czymś jednorazowym, ale raczej procesem długoterminowym, który rozpoczął się z założeniem Nuctech Warsaw Company Limited, następnie nabyciem gruntów, wybudowaniem fabryki i utworzeniem bazy produkcyjnej. Ale to nie jest koniec, dostosowujemy się do wymagań i potrzeb naszych klientów i ciągle rozszerzamy produkcję. Inwestujemy nie tylko w nowe obszary produkcyjne, aby móc wytwarzać lepsze jakościowo i technologicznie urządzenia, ale inwestujemy też w badania i rozwój, w tym celu współpracujemy m.in. z Politechniką Warszawską.

źródło: Newseria Biznes

fot. Skaner w Terespolu

Jeden komentarz do “Skanery produkowane pod Warszawą pomagają w walce z przemytem i ochronie wschodniej granicy UE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *