KoncertyKulturaLublin

Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego. Lublin świętuje pamięć lubelskiego kompozytora

W ramach piątej edycji Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego, miasto Lublin zaprasza na wieczór pełen wyjątkowej muzyki i wspomnień. Koncert, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 października, stanowi okazję do celebracji życia i twórczości jednego z najważniejszych kompozytorów urodzonych w Lublinie.

Niecodzienną muzyczną ucztę przygotowano dla mieszkańców Lublina już w najbliższą sobotę. Trybunał Koronny stanie się areną wyjątkowego koncertu kameralnego, zorganizowanego z okazji 142. rocznicy urodzin Ludomira Michała Rogowskiego, kompozytora o głębokich korzeniach lubelskich. Wydarzenie to jest częścią piątej edycji Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego, której celem jest upamiętnienie i popularyzacja jego bogatego dorobku artystycznego.

W programie koncertu znajdziemy przede wszystkim dzieła Rogowskiego, w tym pieśń na sopran i fortepian „Andele moj svety”. Ale to nie wszystko – oprócz niego usłyszymy także utwory Fryderyka Chopina, Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, Mariana Sawy oraz Joaquína Nin y Castellanosa, kubańskiego kompozytora i pianisty z epoki Rogowskiego.

Na scenie zobaczymy doświadczonych artystów: śpiewaczkę Dorotę Całek, saksofonistkę Alicję Wołyńczyk-Raniszewską, altowiolistkę Justynę Górską oraz pianistkę Urszulę Świerczyńską. Ich wspólne wykonanie obiecuje emocjonujące chwile i głęboki muzyczny przekaz.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zakręcona Dziesiątka, czyli spektakl Lubelskiej Akcji Charytatywnej o odwiecznej walce dobra ze złem

Ludomir Michał Rogowski urodził się w Lublinie w 1881 roku, w kamienicy przy ul. Bramowej 2, co upamiętnia odsłonięta sto lat później tablica. Rogowski miał życiowy związek z różnymi zakątkami Europy. Po zdobyciu wykształcenia muzycznego w warszawskim Instytucie Muzycznym, kontynuował edukację i karierę w miastach takich jak Wilno, Paryż, Rzym, Warszawa czy Lipsk. Ostatecznie osiedlił się w chorwackim Dubrowniku, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1954 roku. W swojej twórczości inspirował się muzyką ludową, ale dużą część dorobku poświęcił również muzyce sakralnej.

Jeśli jesteś miłośnikiem muzyki klasycznej i chcesz poznać bliżej sylwetkę jednego z najważniejszych lubelskich artystów, to wydarzenie jest dla Ciebie. Co więcej, wstęp na koncert jest bezpłatny. Początek o godz. 18:00.

Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego w Lublinie
fot. materiały organizatora | Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego w Lublinie

Jeden komentarz do “Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego. Lublin świętuje pamięć lubelskiego kompozytora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *