KoncertyKulturaLublinWiadomości

Lublin świętuje Dzień Kultury Romskiej. Bezpłatny koncert w Filharmonii

W ramach obchodów Dnia Kultury Romskiej miasto Lublin zaprasza na wyjątkowy koncert w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego. Wydarzenie będzie okazją do zanurzenia się w tradycji i kulturze mniejszości romskiej.

4 września (poniedziałek) o godz. 17:00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert w ramach obchodów Dnia Kultury Romskiej. Organizatorzy zapraszają na występy renomowanych zespołów: Angelo Ciurei & Romano Drom oraz Perła i Bracia.

Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych podkreśliła – To doskonała okazja do spędzenia wolnego czasu we wspaniałej atmosferze oraz poznania tradycji i kultury mniejszości romskiej, której przedstawiciele współtworzą społeczność naszego miasta.

Angelo Ciureja, charyzmatyczny lider grup Romano Drom i Romano Iło, to jedna z głównych gwiazd wieczoru. Jest nie tylko utalentowanym wokalistą, ale również aktywnym działaczem na rzecz dzieci i młodzieży romskiej.

Drugi z zespołów, „Perła i Bracia”, to połączenie romskiej muzyki z jazzowymi i bałkańskimi wpływami. Zespół ma na swoim koncie liczne występy za granicą oraz projekty wspierające młodych artystów. Liderką grupy jest Krystyna Markowska, laureatka wielu festiwali, a także certyfikowana instruktorka tańca oraz muzyki tradycyjnej Romów.

W kontekście zbliżających się obchodów należy wspomnieć że, Miasto współpracuje z lokalną organizacją romską – Stowarzyszeniem ROM, która od 18 lat aktywnie działa w Lublinie.

– Współpraca zaowocowała licznymi projektami wspierającymi lubelską społeczność Romów. Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin nieprzerwanie od 2018 roku realizuje cykl konferencji o szeroko pojętej tematyce dotyczącej społeczności romskiej. W czerwcu br. odbyła się kolejna, piąta edycja – mówi Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Trwa akcja Sezon Lublin 2023. Do zdobycia są miejskie gadżety

Koncert organizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu Integracji Społecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce”. Według oficjalnych danych aktualnie w Lublinie mieszka blisko 240 Romów.

Chęć uczestnictwa w koncercie należy zgłaszać pod numerem telefonu: 81 466 3050 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.

Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny.

fot. Miasto Lublin

Jeden komentarz do “Lublin świętuje Dzień Kultury Romskiej. Bezpłatny koncert w Filharmonii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *