ImprezyLublinWiadomości

Dzień Unii Lubelskiej. Miasto Lublin zaprasza na wspólne świętowanie

W tym roku mija 454 rocznica zawarcia Unii między Polska i Litwą. Od 2015 roku, z inicjatywy lubelskich towarzystw kresowych, 1 lipca obchodzony jest jako Dzień Unii Lubelskiej. W ramach tegorocznych obchodów zaplanowano sporo wydarzeń . W programie znajdą się występy Chóru Kameralnego „Aidija” z Wilna, otwarcie wystawy czasowej, koncert oraz widowisko multimedialne.

Głównym punktem programu będzie występ młodzieżowego Chóru Kameralnego „Aidija” z Wilna. Ten utalentowany zespół, pod dyrekcją Romualdasa Gražinisa, zaprezentuje swoje utwory podczas koncertu pt. „Sub Tuum Praesidium – Pod Twoją obronę”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19.00 w Bazylice oo. Dominikanów przy ulicy Złotej 9.

Chór „Aidija” słynie z charakterystycznego brzmienia i oryginalnej interpretacji utworów. Ich repertuar obejmuje zarówno kompozycje litewskich twórców, jak i dzieła zagranicznych kompozytorów, od chorału gregoriańskiego po współczesne kompozycje.

Obchody Dnia Unii Lubelskiej rozpoczną się wcześniej, o godzinie 11.00, na Placu Litewskim. Tam przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej.

Następnie, o godzinie 13.00, w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (Pl. Litewski 3) nastąpi otwarcie wystawy czasowej pt. OBRRAZ. Ekspozycja ta jest premierową prezentacją twórczości Grupy OBRRAZ, która skupia cenionych artystów, w większości profesorów wyższych uczelni artystycznych w Polsce.

Pokaz Unia Narodów stanowi kolejnym intersujący punkt programu. Widowisko rozpocznie się o godzinie 21.30 na fontannie multimedialnej. Prezentacja ta opowie o kształtowaniu się relacji pomiędzy Polską a Litwą oraz o powstaniu jednej z najtrwalszych unii politycznych w historii.

>>> CZYTAJ TAKŻE: IPN zaprasza najmłodszych na wakacyjne warsztaty

W programie obchodów Dnia Unii Lubelskiej nie brakuje również miejsca dla młodzieży. Widowisko „Lublin is YOUth”, które jest całkowicie poświęcone tematyce młodości, powstało z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Z kolei w niedzielę, 2 lipca, na Placu po Farze o godzinie 12.00 ponownie zobaczymy Chór Kameralny „Aidija”, który tym razem poprowadzi krótki flashmob. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dzień Unii Lubelskiej. Program obchodów:

Sobota (1 lipca):

godz. 11.00 – złożenie wieńców pod pomnikiem Unii Lubelskiej przy Placu Litewskim;

godz. 13.00 – otwarcie wystawy czasowej pt. OBRRAZ – Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, pl. Litewski 3;

godz. 18.00 – msza święta w 454. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej – Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9;

godz. 19.00 – koncert pt. „Sub Tuum Praesidium” – Pod Twoją obronę” w wykonaniu Chóru Kameralnego „Aidija” z Wilna pod dyrekcją Romualdasa Gražinisa – Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9.

Niedziela (2 lipca):

godz. 12:00  flashmob w wykonaniu Chóru Kameralnego „Aidija” – Plac po Farze na Starym Mieście.

Jeden komentarz do “Dzień Unii Lubelskiej. Miasto Lublin zaprasza na wspólne świętowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *