LublinWiadomości

Lato w mieście, czyli mnóstwo wakacyjnych atrakcji dla najmłodszych

Lublin przygotowuje się na letnie miesiące, oferując najmłodszym mieszkańcom niezapomniane atrakcje i wiele sposobów spędzenia wolnego czasu. Akcja „Lato w mieście” gwarantuje dzieciom wspaniałą rozrywkę oraz unikalne możliwości nauki i zabawy. Od cyklu spotkań o kosmosie, po naukę pływania kajakiem i letnią szkołę magii i czarodziejstwa. To tylko kilka z wielu propozycji, które czekają na dzieci w Lublinie podczas tego lata. Z atrakcji będą mogli korzystać także młodzi uchodźcy z Ukrainy.

Akcja „Lato w mieście” to inicjatywa, która cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych mieszkańców Lublina. Organizowane są różnorodne atrakcje zarówno sportowe, jak i artystyczne, które pomagają dzieciom spędzać czas w ciekawy i twórczy sposób. Wydarzenie jest szczególnie istotne w tym roku, kiedy Lublin pełni rolę Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, serdecznie zachęca dzieci i młodzież do skorzystania z tegorocznej oferty „Lata w mieście”. Akcja oferuje mnóstwo atrakcji, które pomogą dzieciom zorganizować swój wolny czas w ciekawy sposób. Dodatkowo, dzięki wsparciu Fundacji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Pfizer Foundation, akcja jest otwarta również dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które znalazły schronienie w Lublinie.

Podczas akcji „Lato w mieście” dzieci będą miały możliwość uczestnictwa w różnorodnych zajęciach, takich jak półkolonie, warsztaty artystyczne i rzemieślnicze, czy różnego rodzaju zajęcia sportowo-rekreacyjne. Fundacja Rozwoju Sportu, Fundacja Inicjatyw Twórczych, Klub Tańca Sportowego Ballroom, Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin, Fundacja Rozwiń Skrzydła oraz Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA zapraszają młodych mieszkańców na półkolonie, które oferują bogaty program aktywności, w tym treningi z różnych dyscyplin sportu, regaty, treningi taneczne oraz warsztaty artystyczne.

Sport i rekreacja

Uczniowski Klubu Sportowy „Żegluj” zaprasza na letnie warsztaty żeglarskie połączone z ekscytującymi wycieczkami rowerowymi oraz zajęciami bębniarskimi, kondycyjnymi i fotograficznymi. Pod okiem doświadczonych instruktorów będzie można zgłębić tajniki żeglarstwa, zdobyć nowe umiejętności na rowerze i odkryć magię muzyki perkusyjnej. Dla pasjonatów kolarstwa górskiego Lubelski Klub Kolarstwa Górskiego zorganizuje z kolei warsztaty z prawidłowej techniki jazdy i bezpiecznego poruszania się po torach typu dirt jumping.

Dla młodych zainteresowanych sztukami walki, Uczniowski Klub Sportowy „Spartakus” przygotuje zajęcia z podstaw judo. Natomiast klub AS Lublin w ramach akcji „Lato z AS-EM na plaży” przeprowadzi m.in. zajęcia z elementami siatkówki plażowej. Polski Cukier Pszczółka START Lublin zaprosi z kolei na trening otwarty z koszykarzami lubelskiego klubu.

Fundacja Wspierania Kultury Gimnastycznej „Aktywna Przyszłość” przewidziała równie atrakcyjne propozycje w ramach akcji „Lato w mieście”: skoki na trampolinie oraz nauka właściwej techniki poruszania się na tej sprężystej powierzchni to tylko niektóre z atrakcji.

High Life Studio zaprasza na warsztaty gimnastyczno-akrobatyczne, które będą inspirowane przygodami Harrego Pottera. Natomiast klub Wspinaczkowy Kotłownia zaproponuje szkolenie wspinaczkowe, podczas którego będzie można zdobyć nowe umiejętności i poczuć dreszczyk emocji i satysfakcję z pokonywania wysokości.

Magiczne i pełne niezwykłych atrakcji wakacje w lubelskich bibliotekach

Lubelskie biblioteki również przygotowały różnorodną ofertę zajęć na okres letnich wakacji. Bioteka zaprasza na cykl spotkań o kosmosie pt. „Międzygalaktyczne wakajki z Kopernikiem”. Podczas tych wydarzeń uczestnicy będą mogli zgłębić tajemnice wszechświata. Natomiast Biblio w Lublinie proponuje spotkania pt. „Co w puszczy piszczy”, podczas których uczestnicy poznają interesujące informacje o parkach narodowych w Polsce i na świecie.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie Filia nr 19 zaprasza na warsztaty literacko-plastyczne „Czytanie na dywanie”, podczas których dzieci wykonają prace plastyczne i wspólnie rozwiążą krzyżówki, rebusy, quizy i zagadki literackie.

Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza wszystkich fanów przygód Harrego Pottera do letniej szkoły magii i czarodziejstwa. Podczas zajęć inspirowanych przygodami bohaterów serii, uczestnicy będą mogli zgłębić świat magii i odkryć swoje własne zdolności.

„Spotkania z zagadkami pomiędzy książkami” to propozycja Fili nr 9 Miejskiej Bibioteki. W ramach spotkań przewidziane są gry i zabawy w bibliotece oraz na terenach zielonych wokół. Biblioteczne podchody, gry detektywistyczne i planszowe, czy układanie klocków LEGO.

„Lato w mieście”. Bogata oferta kulturalna dla najmłodszych mieszkańców Lublina

W ramach „Lata w mieście” również instytucje kulturalne w Lublinie przygotowały niezwykle atrakcyjną ofertę dla dzieci. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie przygotował warsztaty rzemieślnicze i artystyczne, takie jak warsztaty teatralne, taneczne, muzyczne, tworzenia własnej tkaniny, płaskorzeźby, malarstwa na szkle, linorytu czy introligatorstwa.

Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” zaprasza na spotkania muzyczne, które będą połączone z tradycyjnymi grami i zabawami podwórkowymi. Natomiast Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zaoferuje warsztaty z elementami sztuki cyrkowej, które będą połączone z grami strategicznymi na świeżym powietrzu. Z kolei dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” proponuje szereg atrakcyjnych wyjazdów, podczas których uczestnicy będą mogli rozwijać swoje umiejętności w dziedzinach nauki, sztuki oraz rękodzieła tradycyjnego i artystycznego.

Dom Kultury „Przyjaźni” w swoim programie zawierać będzie warsztaty plastyczne i taneczne, gry planszowe, animacje plenerowe, wycieczki krajoznawcze po okolicach Lublina oraz spacery po mieście z przewodnikiem. Natomiast Centrum Kultury w Lublinie we współpracy z Pracownią Sztuczka zaprasza do Rezerwatu Dzikich Dzieci – jedynego w Polsce przygodowego placu zabaw prowadzonego według idei „adventure playgrounds”. Tam odbywać się będą warsztaty konstruktorskie oraz różnorodne programy urozmaicające, takie jak warsztaty twórcze, sztuki kulinarnej, kultury ognia, sztuki przetrwania czy warsztaty muzyczne.

Dodatkowo, dzieci i młodzież mają również możliwość korzystania z boisk sportowych przy lubelskich placówkach oświatowych, a także basenów, które są czynne w okresie wakacji.

„Lato w mieście”. Zapisy

Zapisy na „Lato w mieście” prowadzone są od 12 czerwca bezpośrednio u organizatorów poszczególnych atrakcji. Dzieci i młodzież uchodźcza z Ukrainy mogą zarezerwować udział pod numerem telefonu +48 516 833 840 w godz. 9.00-15.00 w języku ukraińskim. Dodatkowo, dzieci i młodzież z Polski znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej również mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć dofinansowanych przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Akcja „Lato w mieście” to nie tylko wspaniała zabawa, ale także szansa na rozwijanie zainteresowań, zdobywanie nowych umiejętności i integrację. Dzięki zaangażowaniu wielu organizacji i instytucji, najmłodsi mieszkańcy Lublina oraz młodzi uchodźcy z Ukrainy mogą spędzić letnie miesiące w pełni aktywnie i kreatywnie.

Pełny harmonogram zajęć, terminy i zasady uczestnictwa dostępne są pod tym linkiem.

fot. materiały prasowe

2 komentarze do “Lato w mieście, czyli mnóstwo wakacyjnych atrakcji dla najmłodszych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *