EdukacjaLublinWiadomości

Lublin wita nowy rok szkolny. Co słychać w lubelskich placówkach oświatowych dzień przed pierwszym dzwonkiem?

Lublin otwiera bramy swoich placówek edukacyjnych na nowy rok szkolny. 1 września w 149 lubelskich szkołach, przedszkolach i instytucjach oświatowych różnego typu naukę rozpocznie 56 tysięcy uczniów. W okresie wakacji wiele placówek zostało odnowionych, zmodernizowanych i dofinansowanych. Na ten cel Miasto wydało blisko 40 mln zł. Co jeszcze szykuje Lublin dla swoich uczniów?

Nowy rok szkolny w Lublinie to nie tylko kontynuacja nauki dla 56 tysięcy młodych ludzi. To również wynik intensywnych prac modernizacyjnych, remontów i inwestycji, takich jak rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 52 za ponad 19,5 mln zł czy modernizacja boisk przy ul. Lipowej i ul. Rzeckiego.

Ponadto na uczniów V Liceum Ogólnokształcącego czeka już gotowy do użytku kompleks nowoczesnych boisk przy  ul. Lipowej. Koszt tej ostatniej inwestycji wyniósł 1,14 mln zł. Szkoła Podstawowa nr 16 doczekała się z kolei remontu basenu za kwotę 438 tys. zł.

Nie zapomniano także o uczniach z niepełnosprawnościami – w Zespole Szkół Ekonomicznych pojawi się winda za 714 tys. zł. W przygotowaniu są również kolejne inwestycje m.in.: budowa mobilnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 15, remont boisk w Szkole Podstawowej nr 51 przy ul. Bursztynowej, a także remont oraz przebudowa boiska i bieżni w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Słowiczej.

remonty lubelskich szkół i przedszkoli / rok szkolny 2023/24
fot. Miasto Lublin | Szkoła Podstawowa nr 15

– Wakacje to także czas mniejszych remontów i napraw, które przeprowadzono m.in. w Szkołach Podstawowych nr: 4, 26, 32, 34, 39, Przedszkolach nr: 31, 39, 54, 59, 74, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 i 5 oraz Zespole Szkół Elektronicznych i Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych – mówi Joanna Stryczewska z Biuro Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Warto wspomnieć, że Miasto na rzecz poprawy warunków w lubelskich szkołach nie działa samotnie. Lublin współpracuje z różnymi organizacjami i fundacjami, w tym Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i organizacją CARE. Dzięki temu wsparciu, pięć szkół w Lublinie, w tym specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej oraz Szkoły Podstawowe nr 7, 20, 28 i 34, odnowiło swoje pomieszczenia. Wysokość dofinansowania wyniosła 500 tys. zł.

Jak informuje lubelski Ratusz w kontekście poprawy bezpieczeństwa przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego Straż Miejska Miasta Lublin dokonała inspekcji w około 30 szkołach podstawowych.

– W ramach programu „Bezpieczna Droga” pojawią się strażnicy ruchu, a 11 szkół objętych zostanie stałą obecnością strażników miejskich. Dojście i dojazd do szkół jest bardziej bezpieczny dzięki wprowadzonym w okresie wakacji nowym usprawnieniom i rozwiązaniom drogowym – podkreśla rzeczniczka z biura prasowego Prezydenta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowi dyrektorzy szkół i przedszkoli w Lublinie

Od 1 września naukę w Lublinie kontynuować będzie około 2 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Miasto zyskało dodatkowe fundusze na ten cel, w tym ponad 8,3 mln zł z UNICEF. Pieniądze zostaną przeznaczone na sprzęt komputerowy i pomoce dla osób z niepełnosprawnościami, w tym 2 busy do przewozu niepełnosprawnych uczniów.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Mariusza Banacha, Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania, Miasto musiało dołożyć na edukację łącznie ponad 234 mln zł z własnego budżetu, w obliczu braku pełnego finansowania ze strony państwa w ramach subwencji oświatowej.

– Jako samorząd staramy się, aby nasze szkoły były jak najlepiej przygotowane do realizacji swoich zadań, mimo pogłębiającego się niedofinansowania zadań oświatowych ze strony państwa – podkreśla wiceprezydent Lublina.

Na koniec warto wspomnieć, że w lubelskich szkołach ponadpodstawowych pozostały jeszcze 492 wolne miejsca dla nowych uczniów w tym: 157 w liceach ogólnokształcących, 205 w technikach i 130 w szkołach branżowych I stopnia. Do klas pierwszych przyjęto na ten moment 5975 kandydatów, w tym 3684 w liceach ogólnokształcących, 1940 w technikach i 351 w szkołach branżowych I stopnia.

>>> CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie przybędzie 330 nauczycieli mianowanych

W nadchodzącym roku szkolnym nad edukacją i wychowaniem młodych lublinian czuwać będzie w sumie 6,8 tys. nauczycieli i 3 tys. pracowników niepedagogicznych.

fot. Miasto Lublin / Rok szkolny 2023/24

2 komentarze do “Lublin wita nowy rok szkolny. Co słychać w lubelskich placówkach oświatowych dzień przed pierwszym dzwonkiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *