EdukacjaLubelskieWiadomości

Lubelskie inwestuje w młode talenty. Dwa programy stypendialne otwarte na zgłoszenia

Znamy już szczegóły nowych projektów stypendialnych Województwa Lubelskiego na rok szkolny 2023/2024. Z myślą o wsparciu zdolnej młodzieży w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, uruchomiono dwa programy. Nabór wniosków rozpoczął się 1 września i potrwa do końca miesiąca.

Na rok szkolny 2023/2024 Województwo Lubelskie uruchamia dwa programy stypendialne: „Lubelskie wspiera uzdolnionych” i „Lubelska kuźnia talentów”. Kierunek działań jest jasny: umożliwienie uczniom rozwijania swoich zdolności i pasji, jednocześnie łagodząc problemy i przeszkody, z jakimi się zmagają.

Pierwszy program, z budżetem sięgającym niemal 6 milionów złotych, skierowany jest do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz klas I-IV liceów ogólnokształcących. Wsparcie ma objąć nawet 717 uzdolnionych uczniów i uczennic, którzy znajdują się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Z kolei „Lubelska kuźnia talentów”, z budżetem przekraczającym 3,2 miliona złotych, oferuje wsparcie zdolnym uczniom ze szkół zawodowych. Pomoc obejmie 369 uczniów i uczennic z techników, szkół branżowych I i II stopnia, szkół artystycznych oraz szkół policealnych. O udzieleniu wsparcia w głównej mierze zadecyduje trudna sytuacja materialna ucznia, posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Granty skierowane są do uczniów którzy, mieszkają lub uczą się na terenie województwa lubelskiego.

Oprócz wsparcia finansowego, oba programy oferują również indywidualne doradztwo oraz pomoc opiekunów dydaktycznych. Każdy stypendysta będzie miał szansę na stworzenie Indywidualnego Planu Rozwoju Edukacyjnego (IPRE), co pomoże mu w zaplanowaniu i realizacji osobistych celów.

Ostateczny termin składania wniosków to 30 września br. To nie pierwsza tego typu inicjatywa w regionie. W ubiegłym roku w ramach podobnych programów wsparcie otrzymało 1259 uczniów na łączną kwotę ponad 4,4 miliona złotych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin wita nowy rok szkolny. Co słychać w lubelskich placówkach oświatowych dzień przed pierwszym dzwonkiem?

Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy przy wypełnieniu dokumentów stypendialnych mogą skontaktować się z  pracownikami Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego:

Kontakt telefoniczny: (81) 47 81 459, (81) 44 16 716, (81) 44 16 713, (81) 44 16 776
e-mail: [email protected].

Programy stypendialne dla uczniów
fot. materiały prasowe | Programy stypendialne dla uczniów

Jeden komentarz do “Lubelskie inwestuje w młode talenty. Dwa programy stypendialne otwarte na zgłoszenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *