EdukacjaLubelskieWiadomości

Lubelszczyzna: 4,1 mln zł na dofinansowanie inicjatyw edukacyjnych

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i przedstawiciele 15 samorządów podpisali dzisiaj umowy na dofinansowanie inicjatyw edukacyjnych. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich, niemal 1600 uczniów skorzysta z dodatkowych zajęć. Łączna wartość podpisanych dzisiaj projektów to ponad 4,1 mln złotych.

W ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego na lata 2021-2027, podpisano dzisiaj 15 umów, które mają na celu rozwijanie kompetencji, umiejętności i zainteresowań uczniów poza edukacją szkolną. Z tego finansowego zastrzyku, aż 3,5 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

W naborze, który trwał od 3 do 26 kwietnia br., zgłoszono 73 projekty o łącznej wartości przekraczającej 21,4 mln złotych. Po dokładnej ocenie, 53 inicjatywy zdobyły zielone światło, z łącznym budżetem wynoszącym niemal 15 mln złotych, z czego dofinansowanie wyniesie blisko 13,3 mln zł – w tym ponad 12,6 mln zł ze środków EFS+.

Fundusze trafią do różnorodnych edukacyjnych programów wsparcia, zwłaszcza dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Wśród nich są m.in. zajęcia rozwijające kompetencje (np. język angielski i język polski – w tym dla cudzoziemców – matematyka, podstawy przedsiębiorczości, zajęcia informatyczne, pokazy naukowe), umiejętności sportowe (jak pływanie, sztuki walki, nordic walking, piłka nożna) czy te rozwijające zainteresowania (np. gra w szachy, taniec, ekologia, zajęcia plastyczne, gra na instrumentach, lekcje śpiewu).

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie inwestuje w młode talenty. Dwa programy stypendialne otwarte na zgłoszenia

Z projektów będą mogli skorzystać uczniowie szkół podstawowych i liceów mieszkający lub uczący się na terenie województwa lubelskiego, którzy znajdują się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Maksymalna wartość jednego projektu to 300 tys. zł, z obowiązkowym wkładem własnym wynoszącym co najmniej 10% wartości przedsięwzięcia. Uprawnione do ubiegania się o środki były różne podmioty – od organizacji pozarządowych, przez instytucje edukacyjne i kulturalne, aż po jednostki samorządu terytorialnego.

Wśród pierwszych 15 wnioskodawców, którzy podpisali umowy, znalazły się samorządy: Wierzbica, Tereszpol, Stoczek Łukowski, Radzyń Podlaski, Ostrów Lubelski, Niemce, Włodawa, Łopiennik Górny, Księżpol, Fajsławice, Cyców, Biszcza. A także Gminny Ośrodek Kultury w Potoku Górnym, Bychawskie Centrum Kultury, Powiat Puławski.

Ostatecznie, z programów skorzysta nawet 16 tysięcy młodych ludzi z regionu.

podpisanie umów o dofinansowanie z Funduszy Europejskich inicjatyw edukacyjnych
fot. UMWL
podpisanie umów o dofinansowanie z Funduszy Europejskich inicjatyw edukacyjnych
fot. UMWL
podpisanie umów o dofinansowanie z Funduszy Europejskich inicjatyw edukacyjnych
fot. UMWL
podpisanie umów o dofinansowanie z Funduszy Europejskich
fot. UMWL | Podpisanie umów na dofinansowanie inicjatyw edukacyjnych

5 komentarzy do “Lubelszczyzna: 4,1 mln zł na dofinansowanie inicjatyw edukacyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *