Mobilne schrony trafią do miasta partnerskiego Lublina
Cztery mobilne schrony, a także wsparcie medyczne i psychologiczne trafią do ukraińskich Sum. Miasto partnerskie Lublina otrzyma pomoc o łącznej wartości blisko 2,5 mln zł.
Pomoc to efekt dwóch projektów, realizowanych przy współudziale Miasta Lublin, o łącznej wartości około 2,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Polska Pomoc 2024.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Przedstawiciele Spilno Hubów spotkali się w Lublinie
W ramach pierwszego z nich, realizowanego w partnerstwie z Radą Miasta Sumy, powstaną cztery mobilne schrony, które zostaną usytuowane w okolicy najbardziej uczęszczanych przystanków i miejsc publicznych w Sumach. Ponadto przeprowadzone zostaną szkolenia dotyczące radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi – ich uczestnicy poznają m.in. techniki zwiększania odporności na stres.
Drugi z projektów, realizowany z Miejskim Szpitalem Klinicznym św. Pantelejmona w Sumach oraz organizacją pozarządową „Centrum Partnerstwa i Zrównoważonego Rozwoju”, dotyczy wsparcia medycznego i psychologicznego dla mieszkańców rejonu sumskiego, w którym przebywa obecnie około 140 tys. osób.
– W ramach projektu zaplanowano powołanie mobilnych zespołów medycznych i psychologicznych, które będą udzielać pomocy osobom mającym z różnych przyczyn trudności w korzystaniu z pomocy lekarskiej oraz badań laboratoryjnych w Sumach. Dotyczy to w szczególności osób starszych, czy z niepełnosprawnością – tłumaczy Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego Ratusza.
Projekt przewiduje również zakup dwóch pojazdów – mobilnego laboratorium i mobilnego ambulatorium.
O potrzebie realizacji tego projektu najlepiej świadczy fakt, że w rejonie sumskim nie działa obecnie żaden mobilny zespół medyczny, a połączenia komunikacji publicznej z tą częścią obwodu sumskiego zmniejszyły się w tym roku aż trzykrotnie.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelski szpital i placówka na Ukrainie zakupią sprzęt do leczenia ofiar wojny
Sumy, miasto partnerskie Lublina od 2013 roku, położone jest w północno-wschodniej części Ukrainy, 30 km od granicy z Rosją. Miasto, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie frontu, jest obecnie celem nieustannych ataków.
– Od początku wybuchu wojny, Lublin wielokrotnie przekazywał pomoc humanitarną dla mieszkanek i mieszkańców Sum. Jesteśmy w stałym kontakcie z kierownictwem Sum, a pozyskiwane informacje o najpilniejszych potrzebach w zakresie ochrony ludności zainspirowały nas do zainicjowania wspólnych projektów mających na celu wsparcie naszych ukraińskich partnerów – podkreśla Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin i pełnomocnik prezydenta Lublina ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi.
fot. materiały prasowe
Pingback: Sprzęt medyczny za blisko 3 mln euro trafi do polskiego i ukraińskiego szpitala
Pingback: Kryzysy humanitarne nabierają na sile. Organizacje pomocowe potrzebują coraz więcej pracowników
Pingback: Lublin uczci Dzień Niepodległości Ukrainy
Pingback: Zadudni i zahuczy. Wojsko podrywa myśliwce
Pingback: Lublin gospodarzem seminarium Rady Europy
Pingback: Blisko 11 mln złotych na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Lublinie i Równem
Pingback: Lublin rozbłyśnie kolorami dla dzieci i Ukrainy