LublinWiadomości

Nad Lublinem i Jastkowem zobaczymy więcej dronów. To efekt unijnego projektu

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy, nad Lublinem i pobliską Gminą Jastków będzie można zaobserwować większą aktywności dronów. To część rozwojowego projektu finansowanego przez Unię Europejską, mającego na celu stworzenie skoordynowanego systemu lotów dla tych bezzałogowych maszyn.

Nadchodzące miesiące przyniosą zwiększoną liczbę przelotów dronów w rejonie Lublina, zwłaszcza w północno-zachodniej części miasta oraz na terenie sąsiadującej Gminy Jastków. Wszystko to w ramach projektu zainicjowanego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, który jest elementem szerszego programu współfinansowanego przez Unię Europejską.

– Razem z naszym partnerem – Gminą Jastków realizujemy projekt, którego celem jest wdrożenie systemu koordynacji lotów dronów na szeroką skalę – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Dronami będą sterować doświadczeni operatorzy , wykonując różnorodne misje pomiarowe, których efektem ma być dokładna „mapa” regionu.

– Otrzymaliśmy szansę, by stać się prekursorem w bezpiecznym zarządzaniu przestrzenią powietrzną, co da nam kolejne możliwości rozwoju Lublina – dodaje Szymczyk.

Loty dronów zaplanowano na październik i listopad. Każdy lot będzie rejestrowany w aplikacji Droneradar. Specjaliści będą monitorować sygnały emitowane przez drony, aby precyzyjnie określić ich lokalizację. Ponadto zostaną zidentyfikowane wszelkie obiekty przekraczające wysokość 25 metrów, takie jak budynki czy maszty, które mogą stanowić przeszkody podczas lotu. Większość lotów wykonywana będzie przez cztery drony jednocześnie, choć w ramach projektu zarejestrowano sześć różnych maszyn.

Pierwsze fazy tego ambitnego przedsięwzięcia obejmują obszar 120 km kwadratowych, w tym niemal całą Gminę Jastków i część Lublina obejmującą północny fragment dzielnicy Szerokie oraz prawie cały teren Sławinka i Sławina. Przez pierwsze 25 dni loty będą się odbywały na obszarze podstawowym, natomiast przez kolejne – w obszarze rozszerzonym.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska „po nowemu”. Ruszają konsultacje społeczne

W dłuższej perspektywie na wybranych terenach loty będą odbywały się w jeszcze bardziej zorganizowanym systemie, z dodatkowymi narzędziami umożliwiającymi ocenę ryzyka i koordynację ruchu dronów.

Do oblotów obszarowych zgłoszono bezzałogowce typu Mavic i Phantom 4 pro RTK, czyli drony o wymiarze granicznym mniejszym niż 1 m.

Ten innowacyjny projekt o nazwie „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę” to owoc współpracy pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwem Infrastruktury. Jest on częścią szerszego programu „Usługi cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych”, finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Dzięki tej inicjatywie obie gminy będą mogły skuteczniej zarządzać ruchem dronów na swoich terenach, oferując użytkownikom tych maszyn zaawansowany system planowania lotów oraz narzędzia do oceny potencjalnych ryzyk i ograniczeń. Powstanie koncepcji lotów zaplanowano na lata 2022-2028.

Nad Lublinem i Jastkowem zobaczymy więcej dronów
fot. Miasto Lublin | Mapka z zaznaczonym obszarem Lublina i Gminy Jastków objętym oblotami dronów – obszar podstawowy i rozszerzony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *