Przedstawiciele Spilno Hubów spotkali się w Lublinie
Do Lublina przyjechali przedstawiciele sześciu Spilno Hubów, działających w Polsce przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). W rozmowach wzięli udział także przedstawiciele UNICEF.
Centra Spilno prowadzone są we współpracy z lokalnymi samorządami i zapewniają uchodźcom, głównie dzieciom i młodzieży, profesjonalną pomoc oraz bezpieczną przestrzeń do kontaktu z lokalną społecznością. Jeden z takich hubów działa w Lublinie przy ul. Kazimierza Wielkiego 8.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Z Lublina wkrótce zobaczymy Manhattan. Światowe metropolie dołączają do lubelsko-wileńskiego projektu
– Dzięki współpracy z UNICEF od listopada 2022 roku mamy możliwość zapraszania ukraińskich i polskich dzieci oraz ich opiekunów do wyjątkowego miejsca, jakim jest Spilno Lublin – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
W lubelskim centrum Spilno oferowana jest profesjonalna pomoc w obszarze zdrowia psychicznego. Prowadzone są także terapie indywidualne dla dzieci z niepełnosprawnościami.
– Spilno Hub jest miejscem wielu różnorakich aktywności społecznych. Stało się ważnym punktem na mapie Lublina, kojarzącym się z bezpieczeństwem, przyjazną atmosferą i ciekawymi zajęciami – dodaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.
W ramach zajęć i warsztatów ogólnorozwojowych odbywają się również zajęcia rękodzielnicze dla wszystkich dorosłych, głównie kobiet oraz zajęcia manualne dla dzieci.
W samym 2023 roku Spilno Lublin odwiedziło ponad 17 tys. osób.
W ubiegłym tygodniu do Lublin przyjechali przedstawiciele także innych działających w Polsce Spilno Hubów: Gdyni, Katowic, Białegostoku, Krakowa oraz Łodzi. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Udział w rozmowach, które dotyczyły bieżącej sytuacji, potrzeb uchodźców i zrównoważonego wsparcia, jakie oferują centra Spilno w całej Polsce, wzięli także przedstawiciele UNICEF.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin i Żytomierz podpisały list intencyjny o współpracy
– Warsztaty w Lublinie to kamień milowy w naszej wspólnej podróży. Razem, poprzez sześć Spilno Hubów w Polsce, wsparliśmy ponad 60 tys. osób, sprzyjając integracji i poprawiając warunki życia społeczności tak uchodźczych, jak i przyjmujących. Doceniamy kluczową rolę, którą odgrywają w tym nasi partnerzy samorządowi oraz darczyńcy, w tym Biuro Ludności, Uchodźców i Migracji (PRM) oraz rząd Japonii. Patrząc w przyszłość, z niecierpliwością oczekujemy współtworzenia zrównoważonego modelu integracji, zapewniając stabilną, bezpieczną i inkluzywną przyszłość dla dzieci i ich opiekunów – mówiła Enas Obiedat, zastępczyni koordynatorki krajowej Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.
Spilno Lublin czynne jest od poniedziałku do soboty. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne.
Pingback: Przedstawiciele Komitetu Ekspertów ds. Integracji Międzykulturowej Rady Europy odwiedzili Lublin
Pingback: Pomoc uchodźcom tematem spotkania Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej
Pingback: Delegaci z dwunastu europejskich miast przyjadą do Lublina
Pingback: Lubelskie obchody Światowego Dnia Uchodźcy. Plac Litewski zaświeci się na niebiesko
Pingback: Miasto partnerskie Lublina dostanie mobilne schrony
Pingback: Ukraińscy uchodźcy w Polsce mają coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi
Pingback: Lublin gospodarzem seminarium Rady Europy