LublinWiadomości

Rusza remont pomnika Mauzoleum na Majdanku

Rozpoczyna się remont pomnika Mauzoleum na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, jednego z najbardziej rozpoznawalnych pomników upamiętniających ofiary II wojny światowej.

Mauzoleum, wraz z Pomnikiem-Bramą oraz Drogą Hołdu i Pamięci, tworzy Pomnik Walki i Męczeństwa. Zostało ono zaprojektowane w 1969 roku przez Wiktora Tołkina i Janusza Dembka i jest hołdem dla ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Prace przy pomniku rozpoczną się od zabezpieczenia, na czas trwania renowacji, prochów ofiar KL Lublin znajdujących się we wnętrzu Mauzoleum.

Remont pomnika obejmie wymianę pokrycia dachowego wraz ze świetlikiem. Natomiast powierzchnie betonowe kopuły i fryzu z napisem „Los nasz dla was przestrogą” zostaną oczyszczone i poddane konserwacji. Wymienione zostaną również inne elementy, takie jak chodniki i schody.

Prace renowacyjne uwzględnią także otoczenie pomnika. Płyty na placach w pobliżu Mauzoleum oraz schody prowadzące do krematorium będą zastąpione nowymi.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. 80 rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu

Remont pomnika Mauzoleum zamknie się w kwocie ponad 5,7 miliona złotych, a środki pochodzą z dotacji celowej przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ze względu na spory zakres prac oraz wrażliwy charakter obiektu renowacja potrwa przez około 14 miesięcy.

W trakcie remontu, który zakończy się w sierpniu 2024 roku, pomnik będzie niedostępny dla zwiedzających. Warto pamiętać, że kolejne etapy prac mogą powodować utrudnienia w dojściu do krematorium oraz pomnika upamiętniającego ofiary akcji „Erntefest” przy rowach egzekucyjnych.

remont pomnika na Majdanku
fot. Państwowe Muzeum na Majdanku
remont pomnika na Majdanku
fot. Państwowe Muzeum na Majdanku
remont pomnika na Majdanku
fot. Państwowe Muzeum na Majdanku
remont pomnika na Majdanku
fot. Państwowe Muzeum na Majdanku

Jeden komentarz do “Rusza remont pomnika Mauzoleum na Majdanku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *