niedziela, 8 września, 2024
EdukacjaLublinWiadomości

Młodzi uczą się zarządzać finansami w ramach Szkolnych Budżetów Obywatelskich

Lublin podsumowuje trzy edycje Szkolnych Budżetów Obywatelskich – inicjatywy, która przekształciła pomysły młodzieży w realne projekty, rozdysponowując łącznie 200 tys. zł na innowacyjne przedsięwzięcia w lubelskich szkołach.

Blisko 50 zaangażowanych szkół, 200 tys. złotych rozdysponowanych na młodzieżowe projekty i kilkadziesiąt zrealizowanych inicjatyw – oto bilans trzech edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich (SBO) w Lublinie. Program, zrodzony w duchu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, to nie tylko inwestycja w infrastrukturę edukacyjną, ale przede wszystkim w młodych ludzi i ich zdolności organizacyjne.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Różowe skrzyneczki pojawią się w szkolnych łazienkach. Lublin walczy z wykluczeniem menstruacyjnym

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, podkreśla, że SBO to klucz do rozwijania aktywności młodzieży, demokracji praktycznej i zarządzania finansami. Te trzy edycje SBO okazały się narzędziem dla młodych i ambitnych dając im realny wpływ na zmiany w ich szkolnym otoczeniu.

trzy edycje Szkolnych Budżetów Obywatelskich
fot. Miasto Lublin | Trzy edycje Szkolnych Budżetów Obywatelskich

Szkolne Budżety Obywatelskie, to konkurs umożliwiający finansowanie projektów tworzonych przez uczniów i dla uczniów lubelskich placówek. Każda ze zwycięskich szkół otrzymuje 4 tys. zł oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne. Pierwsza edycja w 2021 roku zaowocowała 26 projektami w 10 placówkach. Rok później, liczba ta wzrosła do 37 projektów w 20 szkołach, a aktualna edycja kontynuuje tę wzrostową tendencję.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zespół Szkół Budowlanych przejdzie sportową metamorfozę

Projekty zgłaszane przez młodzież przekształcają szkolne przestrzenie w miejsca bardziej kolorowe, przyjazne, idealne do nauki i relaksu. Od stołów do piłkarzyków, przez cymbergaje, po urządzenie stref wypoczynku, czy różowe skrzyneczki – pomysły te odzwierciedlają zarówno kreatywność, jak i realne uczniowskie potrzeby.

Wprowadzenie Szkolnych Budżetów Obywatelskich w 2019 roku, początkowo jako „Młodzieżowy Budżet Obywatelski” realizowany przez Fundację Teatrikon, było kamieniem milowym w rozwoju partycypacji młodych lublinianek i lublinian. Obecna edycja SBO, wpisująca się w szerszą inicjatywę „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży”, finansowaną ze środków Funduszy EOG i Funduszy Norweskich, świadczy o rosnącej roli młodzieży w kształtowaniu przyszłości Lublina.

4 komentarze do “Młodzi uczą się zarządzać finansami w ramach Szkolnych Budżetów Obywatelskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *