LubelskieWiadomościZ regionu

Strażacy z lubelskiego mają nową flotę quadów

Uroczyste przekazanie nowych quadów dla straży pożarnej w województwie lubelskim zainaugurowało pierwszy etap inwestycji finansowanej ze środków unijnych. Zmodernizowany tabor służyć będzie nie tylko walce z ogniem, ale również przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych i zagrożeń cywilizacyjnych.

Dzięki umowie zawartej 31 marca tego roku pomiędzy władzami województwa a Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, straży pożarnej udało się pozyskać nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

Inicjatywa finansowana jest w ramach unijnego programu „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027” i ma na celu przede wszystkim wzmacnianie systemu zarządzania kryzysowego jednostek OSP i PSP z terenu województwa lubelskiego włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W ceremonii wręczenia quadów w Zamościu i Kraśniku uczestniczyli zarówno przedstawiciele władz lokalnych oraz marszałek Jarosław Stawiarski w Kraśniku, a w Zamościu wicemarszałek Michał Mulawa. Ogółem, 42 quady z przyczepami trafiły do różnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. 24 pojazdy przekazano w Zamościu, z czego 12 sztuk trafi do powiatu biłgorajskiego, a 12 do powiatu zamojskiego. Natomiast w Kraśniku przekazano kolejne 18 sztuk, w tym 5 dla powiatu janowskiego, 8 dla powiatu kraśnickiego i 5 dla powiatu opolskiego.

Strażacy z lubelskiego mają nową flotę quadów
fot. UMWL | Strażacy z lubelskiego mają nową flotę quadów z przyczepami

Wartość jednego pojazdu wynosi około 80 tysięcy złotych, a cała inwestycja opiewa na sumę ponad 130,5 miliona złotych, z czego niemal 107,5 miliona złotych stanowią środki unijne.

W ramach projektu realizowanego na terenie całego województwa lubelskiego do jednostek trafią w sumie 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze, 2 samochody z drabinami mechanicznymi, 7 łodzi, 167 quadów i specjalistyczny sprzęt ratowniczy, który wesprze strażaków w likwidacji skutków zdarzeń stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska naturalnego.

Projekt o szerokim zasięgu wpłynie na zwiększenie efektywności działań ratowniczych na terenie całego województwa lubelskiego, poprawiając nie tylko zdolności interwencyjne straży pożarnej, ale również jej wsparcie w przypadku klęsk żywiołowych i katastrof.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Szpital Wojewódzki przy al. Kraśnickiej ma nowoczesny ambulans

Szacuje się, że dzięki realizacji tej inicjatywy aż 376 jednostek ratowniczych zostanie wyposażonych w nowy sprzęt. Ponadto, teren o powierzchni niemal 470 tysięcy hektarów zostanie objęty środkami ochrony przed pożarami i innymi zagrożeniami.

Nie tylko efektywność, ale również bezpieczeństwo – to główne cele tego ambitnego projektu. Jego realizacja to krok w kierunku stworzenia bardziej zintegrowanego i skutecznego systemu zarządzania kryzysowego w województwie lubelskim.

Strażacy z lubelskiego mają nową flotę quadów
fot. UMWL
Strażacy z lubelskiego mają nową flotę quadów
fot. UMWL
fot. UMWL
fot. UMWL
fot. UMWL
fot. UMWL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *