LubelskieWiadomościZ regionu

W 2040 roku tylko jeden powiat w woj. lubelskim będzie miał więcej mieszkańców niż obecnie

Najnowsze badania Głównego Urzędu Statystycznego przewidują zdecydowaną redukcję liczby mieszkańców w prawie każdym powiecie województwa lubelskiego do 2040 roku. Miasto Chełm i powiat hrubieszowski są na czele tej sztafety, podczas gdy jeden powiat wyłania się jako wyjątek od reguły.

Z niedawnego raportu GUS wynika, że przyszłość demograficzna województwa lubelskiego nie rysuje się w zbyt jasnych barwach. Prognoza pokazuje, że do 2040 roku większość powiatów w regionie będzie musiała zmierzyć się ze znaczny spadkiem liczby mieszkańców.

Miasto Chełm jest na czele tej listy, ze spodziewaną utratą niemal jednej czwartej swojej obecnej populacji, dokładnie 22%. Nieco mniej, ale nadal znacząco, ma ucierpieć powiat hrubieszowski, gdzie spadek oszacowano na 21,5%. Z kolei miasto Zamość może spodziewać się utraty 19,3% swoich mieszkańców, a populacja powiatu tomaszowskiego ma skurczyć się o 18,2%.

Na tle całego województwa w miarę pozytywnie wypadają powiaty lubartowski i chełmski, z prognozowanym spadkiem poniżej 11%. Powiat łęczyński również stoi stosunkowo dobrze z przewidywanym ubytkiem na poziomie 8,2%.

Ale co z Lublinem? Miasto to wydaje się nieznacznie odstępować od negatywnego trendu, z prognozowanym spadkiem populacji na poziomie jedynie 7,4%.

I tutaj dochodzimy do jedynego powiatu, który wg prognoz ma przełamać trend. Chodzi o powiat lubelski, który jako jedyny w województwie, może spodziewać się wzrostu liczby mieszkańców i to aż o 3,4%.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Liczba mieszkańców Lublina na koniec 2022 roku wyniosła 331 243. Zmiany w demografii Koziego Grodu

Eksperci sugerują, że za ten stan rzeczy mogą odpowiadać czynniki związane m.in. z migracją wewnętrzną i przenoszeniem się ludności z Lublina do okolicznych gmin. Trend ten zauważalny jest od 2002 roku. W stolicy województwa mieszkańców co prawda ubywa ale, liczba mieszkańców regionu metropolitalnego Lublina pozostaje stabilna, co jest dobrym znakiem.

W tym kontekście warto również zauważyć, że na 314 wszystkich powiatów w Polsce tylko w 28 z nich do 2040 roku liczba ludności nie ulegnie zmianie na minus.

Podsumowując, populacja województwa lubelskiego do 2040 roku ma się skurczyć aż o 12%. W przyszłości, z obecnych 2,02 mln mieszkańców województwa lubelskiego wg prognoz pozostanie około 1,78 mln. Temu trendowi nieodłącznie towarzyszy również zjawisko starzenia się społeczeństwa. Do 2040 roku odsetek osób w społeczeństwie w wieku 65+ ma wzrosnąć z 20% do 26%.

fot. pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *