LubelskieWiadomościZdrowie

W szpitalu przy al. Kraśnickiej powstaną trzy nowe kliniki

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie powstaną trzy nowe kliniki. List intencyjny w tej sprawie podpisali dzisiaj marszałek Jarosław Stawiarski i rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. dr. hab. Mirosław Kalinowski.

Na mocy listu intencyjnego podpisanego we wtorek, 2 kwietnia, przez marszałka Stawiarskiego i rektora najstarszego uniwersytetu w Lublinie powstaną: Klinika Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Klinika Kardiochirurgii i Transplantologii i Klinika Neurochirurgii.

Kliniki powstaną na bazie oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który jest największym szpitalem w regionie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: W lubelskim szpitalu powstanie oddział kardiochirurgii

– To jest realizacja także naszych marzeń, marzeń, żeby Wojewódzki Szpital Specjalistyczny wszedł na wyższy poziom, na poziom kliniki. I Wydział Medyczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nam to umożliwia. Będziemy zapewniać infrastrukturę i mam nadzieję, że wybudujemy najnowocześniejszą Klinikę Kardiochirurgii w ciągu trzech lat po tej stronie Wisły, która stanie się kliniką Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Marszałek zaznaczył również, że Wydział Medyczny KUL nie będzie stanowił konkurencji dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – a wręcz przeciwnie, ma być istotnym uzupełnieniem kształcenia medycznego na wschodzie kraju.

– Wyobrażam sobie, że wydziały lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i Wydział Medyczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego będą razem współpracowały i będą działać na chwałę nauki polskiej, a przede wszystkim zabezpieczać interesy pacjentów województwa lubelskiego, a także wszystkich pacjentów, którzy będą chcieli się w tych klinikach leczyć, bo naszą ambicją jest być bardzo nowoczesnym ośrodkiem naukowym i ośrodkiem praktycznym, jeśli chodzi o medycynę w naszym kraju – powiedział Jarosław Stawiarski.

Rektor KUL: Będziemy inwestować w bazę kliniczną województwa lubelskiego

Ponoszenie wydatków związanych z kształceniem studentów na Wydziale Medycznym KUL, jak również na cele tworzenia i działania Klinik, planuje się przeznaczyć nawet 100 milionów złotych. Pieniądze mają pochodzić z budżetu państwa.

– Dzisiaj nasze działanie ma bardzo konkretny wyraz, kiedy ogłaszamy, że będziemy inwestować w bazę kliniczną. W najbliższym czasie pragniemy ze środków, jakie otrzymaliśmy z budżetu państwa, 100 milionów zainwestować w bazę kliniczną, w szpitale i jednostki, które są podległe Urzędowi Marszałkowskiemu. W taki sposób baza związana z prowadzeniem badań klinicznych, badań naukowych z rozszerzeniem zajęć przedklinicznych w ramach kierunku lekarskiego zyskuje znaczące wsparcie – powiedział Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

W szpitalu przy al. Kraśnickiej powstaną trzy nowe kliniki
fot. KUL

Piotr Matej, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, zaznaczył z kolei, że podpisanie listu intencyjnego jest bardzo ważnym wydarzeniem dla placówki, gdyż umożliwi jej wejście w kolejny obszar działań po chirurgii małoinwazyjnej i onkologicznej, a także neurochirurgii.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Rowerem” po zdrowie. Lubelscy kardiolodzy przeprowadzili medyczny eksperyment

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego mówił również o planach na przyszłość:

– Szpital przygotował się do tych wszystkich przedsięwzięć. Możemy w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy utworzyć Klinikę Neurochirurgii, bo posiadamy już najnowocześniejszy sprzęt. W dniu dzisiejszym została też podpisana umowa na modernizację starego centralnego traktu operacyjnego, z przeznaczeniem na sale zabiegowe neurochirurgiczne. Najbardziej chcemy skoncentrować swoją uwagę na realizacji wspomnianego przedsięwzięcia, jakim jest Klinika Kardiochirurgii, Transplantologii i Chorób Naczyń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *