Pacjenci zjedzą lepiej. Nowa pralnia i kuchnia za 38 mln zł w szpitalu przy al. Kraśnickiej (foto)
Nowoczesna kuchnia i pralnia zostały właśnie otwarte w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Inwestycja opiewa na 38 milionów złotych i ma za zadanie zwiększyć jakość obsługi pacjentów oraz obniżyć koszty funkcjonowania placówki.
Marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski, razem z wicemarszałkami Michałem Mulawą i Zbigniewem Wojciechowskim, dokonali oficjalnego otwarcia nowej kuchni i pralni w bloku H szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.
W przeszłości, placówka korzystała z usług zewnętrznej firmy do obsługi żywieniowej pacjentów. Obecnie, dzięki modernizacji, jakość żywienia ma się znacząco poprawić.
– Teraz posiłki przygotowywane będą na miejscu pod kontrolą dietetyków szpitala – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.
W ramach odnowy kuchni, dokonano całkowitego demontażu i wymiany sprzętu oraz wyposażenia. Zdemontowano ściany działowe, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, ciepła technologicznego i pary, a także wentylację i klimatyzację.
Na miejscu są już najnowocześniejsze kotły warzelne, urządzenia multifunkcyjne, piece konwekcyjne, zmywarki kapturowe i zmywarka tunelowa.
Joanna Smarzak, dietetyk szpitalny, podkreśla: – Od dzisiaj mamy pełną kontrolę nad doborem produktów i jakością posiłków wydawanych pacjentom. I dodaje: – Nowością będzie wprowadzenie do planu dnia dodatkowego posiłku w postaci drugiego śniadania. Pacjenci będą mogli również wybierać w ramach swojej diety jedno z dwóch dań obiadowych.
Co więcej, nowoczesne wózki tacowe z systemem grzania i chłodzenia zagwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury dla 600 pacjentów szpitala. A dodatkowe 400 posiłków zostanie dostarczonych do innych oddziałów zlokalizowanych przy ul. Herberta, Biernackiego oraz Lubartowskiej.
Wyposażenie nowej szpitalnej kuchni uzupełniają nowoczesne komory chłodnicze i mroźnicze zaopatrzone w system rejestracji i monitoringu temperatury. W budynku postawiono również zmywalnię.
W ramach projektu, uruchomiono także pralnię szpitalną. Dotąd, usługi prania bielizny i pościeli wykonywała zewnętrzna firma z Leżajska. Teraz: – 2200-2500 kg suchej bielizny zostanie wyprane podczas jednej ośmiogodzinnej zmiany – mówi dyrektor Matej.
Powstanie nowej pralni, podobnie jak w przypadku kuchni, wiązało się generalnym remontem pomieszczeń szpitalnych. Na wyposażeniu znalazły się nowoczesne urządzenia pralnicze, suszarki, magiel nieckowy i składarka. Ponadto na terenie pralni zlokalizowany jest punkt naprawy bielizny, dodatkowe urządzenia do prasowania oraz pakowania bielizny fasonowej.
W ramach projektu zakupiono również 1800 kompletów pościeli wraz z systemem identyfikacji asortymentu RFID.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Otwarcie nowoczesnej przystani medycznej w Kraśniku. Miliony z Unii na rzecz zdrowia kobiet i dzieci (zdjęcia)
Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Zwiększenie bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w zakresie usług żywieniowych i pralniczych w odpowiedzi na pandemię – COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ Lublinie”, finansowanego z Rządowego Funduszu Polski Ład i budżetu Województwa Lubelskiego. Umowa dotycząca gruntownej przebudowy oraz wyposażenia w sprzęt obu pomieszczeń została podpisana 17 maja 2022 roku.
– Dzięki tym inwestycjom zyskają pacjenci, a to jest najważniejsze w systemie opieki zdrowotnej. Z kolei dzięki uruchomieniu pralni na terenie szpitala w znacznym stopniu zostaną zmniejszone koszty funkcjonowania placówki – podsumowuje Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Pingback: Szpital Wojewódzki przy al. Kraśnickiej ma nowoczesny ambulans
Pingback: WOMP w Lublinie podsumowuje sukcesy w walce z rakiem skóry i modernizuje swoją infrastrukturę
Pingback: W Lublinie powstanie Oddział Neurochirurgii za 29,3 milionów zł z rządowego programu
Pingback: "Dobry posiłek": Zamojski Szpital Niepubliczny stawia na nowoczesną dietetykę
Pralnia to katorga żona tam pracuje cały czas nadgodziny kierowniczka pralni to obibok pracownicy tyrają jak murzyni
Pingback: Zmodernizowano jedyny w regionie oddział toksykologii. Pacjenci z zatruciami będą leczeni w lepszych warunkach