Przeniosą żaby przez ulice. Każdy może pomóc
Już po raz czwarty startuje organizowana przez Miasto wiosenna akcja ratowania żab w okolicach Zalewu Zemborzyckiego.
W Polsce wszystkie gatunki żab i ropuch są pod ochroną. Odgrywają one istotną rolę w łańcuchu pokarmowym, są naturalnym wrogiem wielu szkodników. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi jak komary. Uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty, takie jak stonka, pajęczaki, chrząszcze, a nawet ślimaki.
>>> CZYTAJ TAKŻE: 7. edycja Zielonego Budżetu. Blisko połowa pomysłów znalazła się za burtą
Miasto Lublin już po raz kolejny organizuje akcję ratowania tych pożytecznych płazów. Niebawem w pasie drogowym ul. Janowskiej i Lipskiej staną specjalne płotki naprowadzające, które uniemożliwią płazom wejście na ulicę.
– Żaby przemieszczając się wzdłuż barierki wpadają do specjalnego pojemnika, skąd są przenoszone do zbiorników wodnych: z ul. Janowskiej do stawów przy ul. Koło, zaś z ul. Lipskiej pod wiadukt kolejowy na ul. Tęczowej – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.
W przenoszeniu tych niewielkich zwierząt w bezpieczne miejsca pomogą lubelscy wolontariusze. W akcję ratowania płazów może włączyć się również każdy z nas.
– Osoby chcące pomóc proszone są o kontakt z Wydziałem Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Zgłoszenia można wysyłać na adres e-mail: [email protected]. Pracownicy Wydziału udzielą zainteresowanym wszelkich niezbędnych informacji – mówi rzeczniczka lubelskiego Ratusza.
W tym roku akcja ratowania migrujących płazów rozpocznie się wyjątkowo wcześnie, bo już z końcem lutego i potrwa kilka tygodni, w zależności od pogody.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Lublinie powstanie kolejny mobilny punkt zbiórki elektrośmieci
– Wiosną, po wybudzeniu z zimowego snu, żaby przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych w celach godowych, często napotykając po drodze ruchliwe ulice i ciągi komunikacyjne. W Lublinie takim newralgicznym miejscem jest ulica Janowska, gdzie zdarza się, że zwierzęta giną w drodze do Zalewu Zemborzyckiego – tłumaczy Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
Stąd organizatorzy akcji apelują do kierowców o zmniejszenie prędkości i zwrócenie uwagi na zwierzęta wędrujące w pobliżu zbiorników wodnych.
fot. Miasto Lublin
Pingback: Targi Medycyny Weterynaryjnej LUBWET po raz pierwszy w Lublinie
Pingback: Oby zdrowe były! Roztoczański Park Narodowy cieszy się z narodzin kolejnych koników polskich
Pingback: Już jest! W gnieździe lubelskich sokołów wędrownych pojawiło się pierwsze jajko
Pingback: Rusza akcja bezpłatnej sterylizacji i czipowania czworonogów