Lublin wchodzi w decydującą fazę walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
W walce o jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie kultury, Lublin zasilił grono elitarnych miast, przechodząc do finałowego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Miasto wyprzedziło wielu rywali i znalazło się na „krótkiej liście” wśród miast takich jak Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.
Wszystko wskazuje na to, że Lublin jest na dobrej drodze do stania się magnesem kulturalnym w Europie. Decyzja o kwalifikacji Lublina do finałowego etapu konkursu zapadła po burzliwych rozmowach preselekcyjnych, które odbyły się w dniach 24-26 października w Warszawie. Międzynarodowy panel ekspertów wyłonił Lublin spośród 12 polskich miast ubiegających się o ten zaszczytny tytuł.
W jury konkursowym znalazło się 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wskazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz Lublina w rozmowach brali udział przedstawiciele: Bielska-Białej, Bydgoszczy, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Kielc, Kołobrzegu, Opola, Płocka, Pszczyny, Rzeszowa i Torunia.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Festiwal „Kuchnia Inspiracji”. Lublin odda hołd… burakowi
– Wierzymy, że otrzymanie tytułu może wzmocnić pozycję Lublina, jako ważnego ośrodka kulturalnego w Europie oraz otworzy nowe możliwości współpracy i wymiany doświadczeń z innymi miastami na całym kontynencie. W procesie ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin będzie kontynuował wspieranie artystek i artystów, prace nad rozwojem infrastruktury kulturalnej oraz innowacyjnymi projektami, które promują współpracę międzynarodową i wymianę kulturalną – komentuje Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Lublin, jako jeden z najstarszych i najbardziej zróżnicowanych ośrodków kultury w Polsce, prezentuje bogate i unikalne dziedzictwo. Hasło przewodnie aplikacji to „Re:union”, co podkreśla rolę miasta jako mostu łączącego wschodnią i zachodnią Europę.
– W aplikacji konkursowej odwołujemy się do idei Unii Lubelskiej i pamięci o wielonarodowej Rzeczypospolitej, jednak perspektywa dzisiejszej wielokulturowości widocznej na ulicach Lublina jest dla nas faktycznym punktem odniesienia. Mozaika kultur i narodowości jaką się staliśmy w ostatnich latach jest niezwykle inspirująca – dodaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polak, Węgier, dwa bratanki…, czyli „IV Spotkanie z kulturą węgierską”
Aplikacja Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 została stworzona we współpracy ze środowiskiem kulturalnym miasta, w tym z artystami, społecznikami, animatorami i aktywistami. Koordynatorem działań aplikacyjnych jest Centrum Kultury w Lublinie.
Ostateczna selekcja i ogłoszenie miasta, które zdobędzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, nastąpi w połowie 2024 roku. Czy Lublin stanie na podium i zyska międzynarodową renomę? Czas pokaże, ale już teraz pewne jest, że miasto nie tylko zasługuje na uwagę, ale i na tytuł, który może zrewolucjonizować jego rolę na kulturalnej mapie Europy.
fot. Miasto Lublin | Zespół prezentujący Lublin w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
Pingback: "Życie jest piosenką": Muzyczna Podróż z Jackiem Cyganem w lubelskim CSK
Pingback: Narodowy Koncert Listopadowy z młodzieżowym akcentem. Lublin świętuje 105. rocznicę odzyskania niepodległości
Pingback: Więcej kultury w lubelskich dzielnicach. Rusza nabór do miejskiego programu
Pingback: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie doczeka się remontu
Pingback: W Lublinie powstało Biuro Polityki Młodzieżowej. Jest też nowa funkcja dla rzeczniczki prasowej prezydenta
Pingback: Lublin walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Ratusz ogłosił konkurs