EkoWiadomościZ kraju i ze świata

Międzynarodowy Dzień Roweru. Dlaczego dwa kółka zasługują na swoje święto?

24 października to nie tylko kolejny dzień w kalendarzu. To Międzynarodowe Święto Roweru – doskonała okazja, żeby zastanowić się nad tym, jak ten pozornie prosty wynalazek zmienił nasz świat. Od zdrowia przez ekologię aż po kwestie finansowe – rower zdobywa coraz więcej argumentów, dla których warto go uwzględnić w codziennym życiu.

Niewiele osób wie, że historia roweru sięga aż 1817 roku. Baron Karl Von Drais z Niemiec stworzył wtedy pierwszy prototyp, nazwany „rowerem do biegania” czyli Laufmaschine. Od tego czasu droga do stworzenia współczesnego roweru była długa i wyboista, ale dzięki innowacjom takim jak opony pneumatyczne czy przekładnia łańcuchowa, rower zyskał status jednego z najbardziej efektywnych i powszechnie stosowanych środków transportu.

Kiedy mówimy o rowerze, nie sposób nie wspomnieć o jego ekologicznym aspekcie. To jedyny środek transportu, który nie emituje spalin. W godzinach szczytu, kiedy korki paraliżują miasta, rower pozwala na sprawną i szybką komunikację.

>>> CZYTAJ TAKŻE: 20 tys. użytkowników i ponad 124 tys. wypożyczeń. Rekordowy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego

Jeśli myślisz, że rower służy tylko do przemieszczania się, jesteś w błędzie. Badania WHO dowodzą, że jazda rowerem korzystnie wpływa na naszą produktywność i zarządzanie czasem. Osoby, które dojeżdżają do pracy na rowerze, są bardziej efektywne od tych, które korzystają z… samochodu.

W dobie rekordowych cen paliw, warto zastanowić się nad alternatywą. Jazda rowerem jest nie tylko zdrowsza, ale i znacznie tańsza. Nie musisz martwić się o benzynę, ubezpieczenie czy serwis – wystarczy dobra pompka i środek do smarowania łańcucha.

W województwie lubelskim mamy do dyspozycji aż 1159,4 km dróg rowerowych. Ponadto, na terenie naszego regionu funkcjonuje 6 systemów rowerów publicznych z 147 stacjami, z czego 129 w ramach Lubelskiego Roweru Miejskiego. Lublin stanowi tu serce ruchu, oferując miłośnikom jednośladów aż 625 rowerów miejskich.

Warto zauważyć, że ich popularność stale rośnie. W 2021 roku w Lublinie wypożyczono 76,5 tys. rowerów, podczas gdy w sezonie bieżącym liczba ta wyniosła już prawie 125 tysięcy.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwszy zakupiony przez Miasto autobus na wodór wyjechał na ulice Lublina

W dniu święta roweru należy przypomnieć również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Obowiązkowe oświetlenie, odblaski i sprawny hamulec to podstawa. Nie zapomnijmy również o kasku i odpowiednim ubraniu, które zwiększa naszą widoczność na drodze.

Statystyki są nieubłagane – rower zyskuje na popularności. Niezależnie od pory roku, coraz więcej osób wybiera ten środek transportu jako swojego codziennego towarzysza. W dniu jego święta warto pamiętać, dlaczego rower zasługuje na to, by być nie tylko środkiem transportu, ale i symbolem zdrowego i świadomego stylu życia.

fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *