EkoLublinWiadomości

Będzie można wymienić zużyte baterie na nagrody. Miasto organizuje zbiórkę

W poniedziałek, 11 września, miasto Lublin zaprasza do udziału w kolejnej edycji masowej zbiórki zużytych baterii. Oprócz wykazania się proekologiczną postawą, można będzie zgarnąć atrakcyjne upominki oraz… nowe baterie.

W ramach obchodów Dnia Recyklingu Baterii, Lublin zaprasza mieszkańców do pozbycia się starych baterii w sposób ekologiczny. Nie jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie – Miasto organizuje je już trzeci rok z rzędu, a zainteresowanie akcją nie maleje. W poprzednim roku zgromadzono, aż 790 kg tych szkodliwych odpadów.

– Liczymy, że i w tym roku uda nam się osiągnąć podobny wynik. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji – mówi Katarzyna Madoń-Kremeś, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

„Ekozbiórka zużytych baterii” odbędzie się przed budynkiem Wydziału Ochrony Środowiska przy ul. Zana 38, w godzinach od 10:00 do 13:00. Za przekazane zużyte ogniwa uczestnicy otrzymają różne gadżety i upominki. Ci, którzy przyniosą większe ilości wyczerpanych baterii, będą mogli dodatkowo wymienić je na nowe.

– Odbiór i zagospodarowanie odpadów oraz nowe baterie zapewni Polska Korporacja Recyklingu we współpracy z GP Batteries – informuje Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza.

Nie trzeba dodawać, że baterie i akumulatory stanowią zagrożenie dla zdrowia i środowiska, dlatego też Miasto stale prowadzi selektywną zbiórkę odpadów, w tym baterii i akumulatorów, leków czy odpadów niebezpiecznych i chemikaliów.

Lublin udostępnia mieszkańcom aż 133 specjalnie wyznaczone punkty, w których można oddać zużyte baterie i akumulatory. Ale to nie wszystko. Można również wrzucić je do dedykowanych kontenerów na niebezpieczne odpady. A jeśli masz do oddania niepotrzebny sprzęt elektryczny czy elektroniczny, Miasto zaprasza do punktu przy ul. Metalurgicznej 13F, otwartego od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-20:00. Co więcej, w każdą ostatnią sobotę miesiąca, w sześciu różnych lokalizacjach na terenie Lublina uruchamiane są mobilne punkty przyjmujące ten typ odpadów.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zbiórka elektrośmieci. Gdzie w Lublinie oddać elektroodpady?

A jak poradzić sobie z przeterminowanymi lekami? Odpowiedź jest prosta. W Lublinie aż 94 apteki udostępniają specjalne pojemniki na niechciane lekarstwa. Można je tam wrzucać w oryginalnych opakowaniach, czy to szklanych, metalowych, kartonowych czy plastikowych. Co istotne, igły i strzykawki, których nie można zaliczyć do odpadów medycznych, powinny trafiać do specjalnego kontenera przy ul. Metalurgicznej 13K.

Na listę niebezpiecznych odpadów wchodzą również opakowania po olejach, rozpuszczalnikach, farbach i innych chemikaliach. Dla nich również przygotowano specjalne pojemniki, które można znaleźć w 11 lokalizacjach na terenie miasta. Zużyte opony? Te można bez problemu oddać w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów przy tej samej ulicy Metalurgicznej 13K.

Na koniec dobra wiadomość dla tych, którzy nie są pewni, gdzie co wyrzucić. Miasto uruchomiło wyszukiwarkę odpadów online. Dzięki niej dowiesz się, do jakiego pojemnika należy wrzucić poszczególne rodzaje odpadów.

fot. Miasto Lublin | Ekozbiórka zużytych baterii 2022.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *