LublinWiadomościZdrowie

Lublin kontynuuje walkę z wadami wzroku wśród młodych uczniów

W Lublinie startuje kolejna edycja programu profilaktycznego mającego na celu wczesne wykrywanie wad wzroku u dzieci, skierowanego do uczniów drugich klas szkół podstawowych.

Wiek szkolny to krytyczny okres dla diagnostyki oczu, a wczesne wykrycie wad wzroku jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zapobiegania poważniejszym chorobom.

Jak podkreśla Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych, Monika Lipińska: – Prowadzone w ramach miejskiego programu nieinwazyjne badania okulistyczne pozwalają na wczesne zdiagnozowanie problemów ze wzrokiem u dzieci i co ważne, wdrożenie odpowiedniego leczenia w okresie, w którym efekty kliniczne są najlepsze.

Program wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza skierowany do uczniów klas drugich szkół podstawowych realizowany jest w Lublinie od 2015 roku. Corocznie z budżetu miasta trafia na ten cel 100 tysięcy złotych.

Niezależnie od prowadzonych badań okresowych, udział w programie umożliwia dodatkowa diagnostykę, obejmującą badanie ostrości wzroku, ustawienia gałek ocznych czy rozpoznawania kolorów. Każdy uczestnik jest diagnozowany w szkolnym gabinecie przez wykwalifikowane pielęgniarki szkolne. Rodzice są informowani o wynikach i w razie potrzeby otrzymują propozycję dalszych badań i leczenia.

Dzięki współpracy z podmiotami leczniczymi, wybranymi w otwartym konkursie, program kontynuuje swoją misję. To więcej niż tylko badanie – to holistyczne podejście do zdrowia oczu.

Jak podkreśla Monika Lipińska: – Równie ważne jest zwiększanie, wśród rodziców i opiekunów prawnych dzieci oraz kadry pedagogicznej szkół, świadomości na temat występowania wad wzroku u dzieci oraz potrzeby ich wczesnego diagnozowania i leczenia.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Profesor z Lublina dołącza do światowej elity medycznej

Już ponad 11 tysięcy lubelskich uczniów skorzystało z tego programu w ciągu ostatnich lat. Tegoroczna edycja potrwa do połowy listopada, dając szansę na wczesne wykrycie i korektę problemów ze wzrokiem, co z kolei wpłynie na prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest zgoda rodziców, którą należy złożyć na piśmie.

Jeden komentarz do “Lublin kontynuuje walkę z wadami wzroku wśród młodych uczniów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *