Politechnika Lubelska zadba o Zamek Lubelski
W jakim stanie znajduje się Kaplica Trójcy Świętej? Czy pod Zamkiem Lubelskim mogą powstać osuwiska zagrażające jego konstrukcji? Czy mury i dekoracje są zagrożone przez drgania z pobliskiej ruchliwej arterii? To wszystko sprawdzą naukowcy Politechniki Lubelskiej.
Działania ekspertów dotyczyć będą przede wszystkim stanu kaplicy zamkowej. To efekt porozumienia podpisanego właśnie pomiędzy Politechniką Lubelską a Muzeum Narodowym w Lublinie.
– Muzeum to twór bardzo skomplikowany. To nie tylko miejsce licznych wystaw i przestrzeń odwiedzana przez turystów, ale to także instytucja, która opiekuje się dziedzictwem kulturowym, przede wszystkim zabytkami wymagającymi szczególnej troski, jak Kaplica i Donżon – podkreśla Katarzyna Mieczkowska, dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie. – Dzięki wsparciu i pomocy Politechniki Lubelskiej chcemy opracować badania oraz plany dotyczące przyszłości całego wzgórza zamkowego, ale ze szczególnym naciskiem na Kaplicę i Donżon, bo to są najcenniejsze, najwspanialsze obiekty.
Naukowcy Politechniki Lubelskiej zajmą się digitalizacją i porządkowaniem materiałów
archiwalnych. Dzięki pomiarowi geometrii stworzony zostanie precyzyjny model 3D Kaplicy i Zamku ułatwiający planowanie prac konserwatorskich. Ale to dopiero początek.
– Przeprowadzimy odwierty i analizę skarp oraz otoczenia Kaplicy, żeby ocenić stabilność podłoża i uniknąć potencjalnych zagrożeń, związanych z osuwiskami lub zmianą struktury gruntu – mówi dr hab. inż. Anna Życzyńska, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. – Zajmiemy się też badaniami zawilgocenia i zasolenia murów, aby ujawnić obszary zagrożone destrukcją tynków i polichromii. Zamontujemy też punkty odniesienia pozwalające na szybkie wykrycie zagrożeń konstrukcyjnych. Będziemy też zajmować się jakością powietrza wewnętrznego, co jest bardzo ważne.
Monitorowane będą też drgania i hałas, żeby móc ocenić ich wpływ na strukturę murów i
dekoracje. Czujniki temperatury i wilgotności umożliwią utrzymanie warunków bezpiecznych dla fresków. Z myślą o Kaplicy oceniany będzie także sposób ogrzewania i wentylacji, tak aby zapobiegać uszkodzeniom warstw malarskich.
– Tworzymy dziś przyszłość, pamiętając o przeszłości. Jako rodowity Lublinianin i pracownik Politechniki Lubelskiej jestem dumny, że nasi naukowcy mogą pomóc zadbać o dziedzictwo narodowe tworzone przez Muzeum Narodowe w Lublinie – podsumowuje prof. dr hab. inż. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej. I dodaje: – Umowa dotyczy także wymiany wiedzy pomiędzy studentami i pracownikami. Cieszę, że studenci będą mogli odbywać praktyki i staże w Muzeum.
Fot. PL