LublinWiadomości

Miasto na minusie, ale z ambicjami. Ratusz przedstawił założenia do budżetu na 2024 rok

W obliczu finansowych wyzwań i braku ustawowej subwencji, Ratusz zapowiada ambitne plany na przyszły rok. Pomimo deficytu wynoszącego blisko 320 mln zł, Miasto nie chce rezygnować z inwestycji i zapowiada kontynuowanie rozpoczętych projektów.

W 2024 roku, Lublin podobnie jak wiele innych miast, nie otrzyma wsparcia w postaci subwencji rozwojowej. Pomimo znaczącego deficytu, Miasto zamierza nie tylko utrzymać obecny poziom usług, ale również kontynuować różnorodne projekty inwestycyjne.

– Rząd stosuje nieprzewidywalne i jednorazowe rekompensaty wprowadzane w trakcie roku budżetowego, które nie pokrywają strat, dlatego dzisiaj jako miasto wciąż jesteśmy ponad 320 mln zł na minusie. Dla przykładu, za te środki moglibyśmy zbudować 4 szkoły czy zrealizować 100 zielonych skwerów – mówi Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk.

W 2024 roku środki mają być przede wszystkim skierowane na kontynuowanie lub finalizowanie inwestycji już rozpoczętych. Dodatkowo, Miasto zamierza wykorzystać środki zewnętrzne, takie jak fundusze UE czy programy krajowe.

Wśród priorytetów na 2024 rok znajduje się kontynuacja inwestycji obejmującej budowę przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80, dofinansowanej z Programu Inwestycji Strategicznych. Dofinansowana będzie ponadto budowa: ul. Bliskiej, Skowronkowej, przedłużenia ul. Węglarza oraz rozbudowa ul. Wallenroda. Planowane jest zakończenie rozbudowy ul. Raszyńskiej. Środki mają się też znaleźć się na przebudowę kładki dla pieszych nad ul. Filaretów.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80. Kiedy pojedziemy brakującym odcinkiem? (zdjęcia)

Od uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy lub innych programów europejskich Ratusz uzależnia realizację takich zadań jak: termomodernizacja budynków Przedszkola nr 34 i Przedszkola nr 75, budowa Parku na Błoniach, budowa Parku Nadrzecznego, rewaloryzacja Parku Bronowickiego, utworzenie Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży w Lublinie, rozbudowa systemu dróg rowerowych, budowa węzłów Trześniowska i os. Widok, przebudowa ul. Zana, rozbudowa Systemu Zarządzania Ruchem, zakup taboru komunikacji miejskiej, przebudowa i rozbudowa ul. Nałęczowskiej, czy przebudowa ul. Turystycznej wraz z fragmentem ul. Mełgiewskiej.

– Miasto ma coraz mniejszą swobodę w zakresie kształtowania priorytetów wydatkowych, co powoduje, że o kierunkach rozwoju samorządów w coraz większym stopniu decydują nie priorytety władz lokalnych lecz wytyczne władz centralnych – zauważa Lucyna Sternik, Skarbnik Miasta Lublin.

Wśród planowanych inwestycji znalazła się również budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ul. Poturzyńskiej wraz z przebudową boiska przy ZSO nr 5 na ul. Rzeckiego. Nie zapomniano również o sportowcach, dla których planuje się budowę hal sportowych przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych i Szkole Podstawowej nr 31. SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych na ul. Hirszfelda doczeka się windy i łącznika.

Jeśli chodzi o długoterminowe plany, Miasto zamierza przygotować dokumentację dla nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 oraz dla wielofunkcyjnego obiektu sportowego z funkcją stadionu żużlowego. W przypadku zabezpieczenia dodatkowych funduszy, budynki IV i V LO przejdą gruntowną termomodernizację.

Kontynuowana będzie ponadto budowa kolumbarium na cmentarzu przy ul. Droga Męczenników Majdanka. Przebudowany zostanie skwer Arcybiskupa Życińskiego i oficyna budynku mieszkalnego przy ul. Lubartowskiej 27.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w organizacji ruchu na ul. Wojciechowskiej. Trwa budowa ul. Bliskiej

Mimo ograniczeń, Lublin nie rezygnuje z projektów społecznych i edukacyjnych. Utrzymany zostanie poziom wydatków na oświatę i pomoc społeczną. Ratusz deklaruje realizację projektów w ramach X edycji Budżetu Obywatelskiego wynoszącego 14 mln zł, Zielonego Budżetu, Inicjatywy lokalnej i Programu wsparcia ogrodów działkowych. Planowane są inwestycje w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży i Projektu „Plan dla Dzielnic”. Ponadto środki finansowe dla Rad Dzielnic mają w przyszłym roku wzrosnąć z 4,6 mln zł do ponad 8 mln zł.

Ratusz zapowiada utrzymanie na niezmienionym poziomie cen biletów komunikacji miejskiej, stawek opłat za gospodarowanie odpadami i opłat w Strefie Płatnego Parkowania. W przyszłym roku nie zmieni się również cennik Lubelskiego Roweru Miejskiego oraz kwoty bazowe czynszu w lokalach mieszkalnych ZNK, a także stawki za najem socjalny lokalu. Miasto nadal nie będzie pobierać opłaty targowej oraz opłaty za posiadanie psów.

Nie zmienią się również opłaty za pobyt w przedszkolu powyżej bezpłatnych 5 godzin. Wzrosną za to opłaty za pobyt w żłobkach w bursach i internatach. Prognozowany jest wzrost opłat za usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze – w sumie o 6 zł na przestrzeni całego roku, a także stawek opłat za korzystanie z cmentarzy i urządzeń cmentarnych.

W ramach założeń budżetowych znajduje się również kontynuacja Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Zostanie on uzupełniony o dodatkowe dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania. Miasto zaplanowało również liczne programy zdrowotne i profilaktyczne, m.in. program opieki paliatywnej i hospicyjnej, program profilaktyczny wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów, program profilaktyki zakażeń pneumokokowych u osób powyżej 65. roku życia, program w zakresie zdrowego odżywiania dla dzieci klas I-III szkół podstawowych „Jedz z głową”, a także dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

>>> CZYTAJ TEŻ: Rozbudowa kolumbarium na cmentarzu na Majdanku. Powstanie prawie 900 nowych nisz

Na rok 2024 przewiduje się drobne korekty w opłatach i podatkach. Mieszkańcy Lublina zapłacą nieco więcej podatku od nieruchomości. Przykładowo za mieszkanie o powierzchni 60 m2 wraz z przynależnym gruntem 45 m2 zapłacimy w przyszłym roku 14 zł więcej podatku od nieruchomości, a w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 , z garażem 35 m2 i działką o powierzchni 800 m2 będzie to o 153 zł więcej niż w 2023 r. Szczegółowe uchwały w tej sprawie zostaną przedstawione po publikacji stosownych rozporządzeń Rady Ministrów.

Od 1 stycznia 2024 roku Ratusz zakłada podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Urzędu Miasta Lublin i miejskich jednostek, z wyłączeniem pracowników pedagogicznych, w wysokości średnio co najmniej 300 zł na etat.

Jeden komentarz do “Miasto na minusie, ale z ambicjami. Ratusz przedstawił założenia do budżetu na 2024 rok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *